VACC-CZ Fórum se přesunulo na Discord

Toto fórum již není aktivní, protože jsme naši komunitu přesunuli na modernější a interaktivnější platformu Discord. Fórum ale zůstává dostupné jako cenný archiv plný historie VACC-CZ, užitečných rad a informací. Chcete-li se připojit na náš Discord server, postupujte následovně:

1. Navštivte stránku VATSIM Community Hub na adrese https://community.vatsim.net/.
2. Přihlaste se ke svému VATSIM účtu.
3. Vyberte server "VACC Czechia" a připojte se.

Těšíme se na vás na Discordu!




VACC-CZ Forum Has Moved to Discord

This forum is no longer active as we’ve moved our community to the more interactive and modern platform, Discord. However, the forum remains accessible as a valuable archive of VACC-CZ history, helpful tips, and information. To join us on Discord, follow these steps:

1. Visit the VATSIM Community Hub at https://community.vatsim.net/.
2. Log in with your VATSIM account.
3. Select the "VACC Czechia" server and join.

We look forward to seeing you on Discord!
Informace o sletech a akcích u nás a v zahraničí, briefingy i debriefingy. / Fly-ins and events
#58214
Dovolilo bych si naosat nějaký pilotní debrífing, který je určen jen k tomu, aby se příště omezily velké nerealističnosti, ne k tomu, aby se rozebírala jednotlivá EMG chování letadel. Akce sloužila k treningu ATC, což se myslím podařilo a ATC o tom vedou rozsáhlo a kvalitní diskusi.

a) Holdování vs. diverse.
Pokud dojde k tomu, že na letišti příletu je vyhlášeno EMG a letiště je a tuto zavřeno, tak jsou 2 možnosti , co s vámi ATC udělá: buď vás nechá holdovat a nebo nabídne divert. Většina pilotů na VATSIMU má tendenci odmítat diversi, protože buď se bojí nebo proto, že se mu nezapočte let. Ten druhý argument je ale zcela nesmyslný a systémy validace letů by měly diversi považovat za dokončený let a podle mne i přidávat významný bonus v případném hodnocení pilota za toto. V situaci, co se simulovala, prakticky většina provozu, ať už EMG nebo jen kolemletícího, měla divertovat a ne se tam motat a snažit se přistát na LKPR ať to stojí, co to stojí. Není zde nutné použít předvyplněné diversní letiště v FPL, ale lze akceptovat i alternativy nabídnuté by ATC (mělo být nabídnuty i LKVO - nebyly - chyba ATC) a nebo tyto vyžádány od pilota - chyba pilota. Je prostě potřeba hledat všemožná řešení a ne pouze tupě holdovat.

Pro holdování platí pravidla jako obvykle, je nutné zde striktně dodržet hlavně prostor, ve kterém se holduje. Tj. pokud dostanete nad RASIM pravý, musíte točit od dráhy, byť jakkoliv blbě. ETHATU - naopak to samé.
Další poznatek je, že čím výše, tím lépe. obecně holdy do 5000ft jsou nevýhodou pro vás i řídící a je dobré autoamticky žádat výše, resp. vůbec nesetupovat níže. Holdy lze v pohodě nad FL100, cokoliv výše je z pohledu vytrvalosti lepší než cokoliv níže.

b) Co znamená pilnost a co nebezpečí ?.

ba) Pilnost, v radiu označená PAN PAN PAN, znamená, že potřebujete rychle něco řešit, ale nikoliv bezprostřední nebezpečí. Typicky jde o nějaké zdravotní potíže na palubě nebo blížící se nedostatek paliva (vychází to \"akorát\" na zálohu). Tuto stav ohlásíte slovem PAN PAN PAN a vaši volačkou. Pokud stav trvá, používáte před každou zprávou před volačkou slovo PAN. U totoho stavu se nesděluje žádné počet osob, palivo ani žádost o assistenci ve tvaru local standby nebo full emergency, pokud to není nezbytné (u PAN PAN MEDICAL je např. jasné, že budete žádat doktora k letadlu). Ale obecně PAN PAN zpráva jen zaručí , že vaše letadlo bude handlováno přednostně - na zemi vám ale není poskytována žádná speciální péče ve tvaru výjezdu hasičů apod.. O toto musíte požádat zvlášť.

bb) Tíseň, v radiu MAY DAY MAY DAY MAY DAY je již nouzový signál, který znamená, že vašemu letadlu nebo posádce hrozí nebezpečí a máte nárok na plný servis jak ze starny ATC, tak ze strany dalších bezpečnostních složek (hasiči, armáda, záchranka,..). Obecný postup je, že jako první oznámíte zprávu MAY DAY .., volačku, a sdělíte co nejstručněji, že je nějaký problém. Jako první věc se pak snažíte vyřešit ten problém dle vašich postupů. ATC počká. Až se to stabilisuje, tak zavoláte ATC a sdělíte co chcete dělat a co potřebujete ve vzduchu - tj. hlavně kam letíte (cílové letiště, nemusí být shodné s FPL !!!) , zda chcete vektorovat, klesat, stoupat, apod.. Teprve pak sdělíte ATC jaký druh pozemní assistence žádáte - to je to \"local standby\" a nebo \"full emergency\" a on podle toho zalarmuje co potřeba.
Obecně při local standby jdete jako první (před vámi může přistát provoz co je na finale) a po vás může jít další provoz, byť s větším rozstupem. Proto local standby je, když můžete, resp. je pravděpodobné, že budete moci, pojíždět. Typicky jde o výpadky jednoho z mnoha motorů, medicální potíže, dekomprese, rozbitá okénka, rvačka napalubě, apod. Vše, co zavání strukturální damagí je již full emg, protože nikdo neví, co z letadla zbyde a provoz, který jde za vámi by mohl sedat na šrotiště. Pokud požádáte o full emg, zastaví toto celý provoz za vámi do odvolání a současně zalarmuje všechny dostupné záchranné složky - jak popsáno v daném letišti v AIPu.

Potom se vás ATC zeptá na počet osob na palubě (POB, tj. všichni lidi, vč, posádky, cestujících a i černých pasažerů, nerozlišuje se), hmotnost paliva na palubě (udává se v kg!!!!) a případné nebezpečné věci, které se určují kodem (to máte mít v nákladovém listu (nebojaksetojmenuje), př.: \"Máme tu ... 3krát A324\" --> všichni utečou).
To je celé.

Základní věc je, že ty dvě fráze \"local standby\" a \"full emergency\" v podstatě udávají činnost na vašem cílovém letišti, ne činnost ATC nebo činnost vaši. Vy prostě řešíte situaci a podle vývoje chcete bud to nebo ono - požadavky na assistenci lze libolně měnit Obama směry.

c) Holding a znovuotevření letiště: pokud se rozhodnete pro holding (což podle mne je spíše horší rozhodnutí), je potřeba počítat s tím, že :

ca) pokud je vyhlášeno local standby nebo jen PAN PAN signál, holdujete kvuli přednosti jiného letadla, tak toto může být kdykoliv změněno na full emg, neboli zavření celého letiště a holdování se tímto protahne;

cb) při zavření celého letiště (fullemg) se čeká postupně na :

cba) přistání EMG letadla,
cbb) jeho odklizení - odtažení z drahy,
cbc) inspekci dráhy po emg, čili vozítko s maníkem projede dráhu, zda nejsou zbytky.

Celé tuto může trvat od 10 min nahoru, čili to je zcela minimální doba pro holding + doba než EMG letadlo před vámi sedne. Nelze tedy počítat s tím, že letadlo sedne a vy jdete na přistání, jak se stalo v středu (chybně ze strany ATC).

d) Divert:
je podle mne často nejlepší rozhodnutí. Platí jak pro případ, že vy jste EMG letadlo tak i pro případ, že na vašem cílovém letišti je EMG stav. Pokud jste EMG, ve většine případů lze doletět na jiné letiště a to i s jedním motorem (je tam 1 hodina letu). Divertní letiště se vybere podle buď FPL a nebo spíše podle toho, jakou má letiště kategorii pro záchranné složky (see AIP), tj. kolik a jak rychle vám může být poskytnuta pomoc. Obecně v ČR bych odhadl, že to je v pořadí podle kvality dolů: LKPR, LKMT, LKTB, LKPD, LKKV, jiné. (Čili určitě ne LKKV jako první.) Dalším pravidlem je zohlednění počasí. Znovu opakuji, že let na diversní letiště je většinu správným rozhodnutím i v případě poškozeného letadla i v případě uzavřeného cílového letiště.

Žádám proto operátory (CSAv, TVS, ESK, FFR, PGU, CCG), aby toto zohlednily ve svých postupech.
#58265
Perfektní díky.
Mám jen jeden takový drobný dotaz. Zajímalo by mne, zda je dobré, aby si pilot přepočítával palivo z Liber, Galonu atd. na Kilogramy v situaci, kdy má co dělat s řízením letadla. Není lepší prostě ohlásit palivo v jednotkách v kterých mu ukazují palivoměry, nebo má na navigačním štítku? Atc by měl mít přece jenom více času a klidu si to přepočítat...
#58790
I)...a squawk mi zůstane stejný i v případě např. full emg, kterou vyhlásím pod _ctr stejný? (kdesi kdysi jsem tu četl, že pokud budu předáván dalším atc spíš nastavím 7700)

II)...a zaleží na vůli mé, boží, nebo atc, zda a kdy ho nastavím?
#58791
I) Nějaká pravidla jsou ve vlákně o emergency v sekci škola pilotů. Nicméně nastavení sqwku je s několika vyjimkami na vůli pilota nebo ATC, tj. jak pilot , tak ATC může dát leadlu v EMG 7700, ale nemusí. Není chyba, pokud ho pilot nastaví a rovněž není chyba, když nenastaví.

II) Viz vlákno o emergency.

--------------------------------

Pro jistotu zkopiruju pravidla pro nastavení sqwk 7700 i sem:

Pokud pilot vyhlásí emergency, je řízen radaram a byl mu přidělen \"discreet SSR code\" - jedinečný kód odpovídače, tak NEMUSÍ nastavovat squawk na 7700. Pokud jsi to tedy neučinil, vůbec to nemusí být chyba. Kod odpovídače pouze MŮŽE nastavit (případne ATC mu to MŮŽE nařídit) pokud je to vhodné. Kdy je to vhodné? - Většinou tehdy, když je pravděpodobné, že nouze ovlivní více než jednoho řídícího (nouzove klesání skrze několik sektorů, nouze v TMA když je otevřen Arrival i Departure zvlášť), když pilot potřebuje na svůj problém upozornit a okamžitě zahájit příslušné akce a nemá možnost užít frekvence (opět dekomprese, či třeba v nizké hladině prasklé čelní sklo, které v hluku znemožní efektivně komunikovat dokud si piloti nenasadí masky - určitě vás napadne i víc možností případů). Může to být (při pŕedání mezi sektory) například i jen z toho důvodu, že řídícím se snáz předá radarová identifikace sousednímu sektoru slovy \"the one squawking mayday\" než udáváním polohy, konkrétním kódem atd.


Virtuál nás navíc (spojováním sektorů, jednodušší koordinací a aplikací LOA a pod) velké části těchto problémů zbavuje, takže pokud jsou splněny podmínky nahoře ( tedy emmergeny pod radarovou kontrolou a s přiděleným discreet kódem ), opravdu se to podle předpisů nemusí a není to chyba. Druhá věc jsou pak například interní postupy společností, které to po pilotech za určitých okolností vyžadují (zde reprezentovány například FSP, které vyhlášenou nouzi bez příslušného nastavení odpovídače bodově penalizuje).

Kdy se tedy ale odpovídač na 7700 dát MUSÍ? Logicky když není splněna alespoň jedna z výše uvedených podmínek:

a) letadlo nemá přidělený discreet kód - u nás například VFR let ( 7000 ), který je v nouzi, nebo jakýkoliv řízený let, kterému nebylo přiděleno jinak ( 2000 ). Potom je potřeba nastavit odpovídač 7700 a tím příslušnému řídícímu usnadnít identifikaci letadla na obrazovce a tedy řešení problému a současně opět \"rozsvíti\" letadlo i na všech okolních sektorech - zvláště když v nižších hladinách VFR let například může být naladěn na Praha Info nebo Praha Terén, ale přitom zasahovat do provozu spodních ACC sektorů ( opět ve virtuálnu nepříliš časté, ale může nastat).

b) letadlo není radarově řízeno - ač se to zdá nelogické, i zde jsou nejméně dva důvody proč se musí nastavovat. Prvním z nich je, že letadlo nemusí být radarově řízeno či monitorováno, ale přitom může letět v oblasti která je radarem monitorována či řízena (opět nízké hladiny u nás, kdy VFR provoz může letět bez spojení s příslušným sektorem, ale ten ho může vidět na radaru). Druhý důvod se ale týka i velkých strojů při procedurálním řízení. To už vypadá tuplem postavené na hlavu, k čemu při procedurálním řízení mít zaplý odpovídač a ještě měnit kód? Ale důvod je kupodivu prozaický - nejde ani tak o řídícího, jako o okolní provoz. V případě že by se tísňový provoz odchýlil od instrukcí daných ATC a dostal se blízko k jinému provozu, TCAS, který bude dávat druhému letadlu radu k vyhnutí vyhodnotí signál z letadla s odpovídačem 7700 jako signál neovladatelného letadla a radu k vyhnutí poskytne příslušně pozměněnou.

MP