VACC-CZ novinky, změny a oznámení.
#109355
Obrázek

Vedení VATSIMu si pro své členy připravilo akci, která zde v takovémto rozsahu ještě nikdy nebyla. Od 9 do 11 května 2014 se ve Vídni bude konat konference a setkání členů vatsimu, vedení sítě a předních představitelů byznisu okolo letecké simulace. Akce bude probíhat ve Vídeňském technologickém centru, v 19. patru mrakodrapu.

9. května v odpoledních hodinách bude probíhat registrace účastníků a oficiální zahájení akce.

10. května bude celodenní konference, diskuze, prezentace dílčích celků vatsimu, výrobců FS hardware/software, apod.

11. května dopoledne bude otevřená diskuze, v poledne zakončení akce, a po obědě volitelné real-life exkurze.

Svou účast přislíbili zakládající a vedoucí členové sítě (většinou z USA), zástupci některých vACCů, významní členové sítě (Flo. Harms,...), G. Csernak (prezentace nové verze Euroscope), atd.

Vstupenka na akci stojí 159 Euro a obsahuje kromě vstupného také stravování. Ubytování a doprava je každého věc. Je také možné zakoupit vstupenku pouze na společnou večeři za 31 Euro (manželky,...).

Vice info a registrace na http://www.w14.me/ a facebooku https://www.facebook.com/W14conference

Obrázek
#109357
Osobně svou účast zvažuji - přeci jen, je to za humny. Sice vstupenka není nejlevnější, ale co... Letos v roce 2013 bych se chtěl mrknout na Finally Austria (společné setkání a řízení také ve Vídni, ale v menším rozsahu) a pak někdy také na FSWeekend.

PB
#109358
Ten FSWeekend jsem uz taky drive zvazoval, ale zatim nerealizoval.
Ohledne te Vidne, nevim jestli se takovehle akce konaji casteji, moc nesleduju hlavni VATSIM forum, ale prijde mi to jako relativne ojedinela akce, takze to vidim, ze bych se i zastavil...

Rada
#111099
Taky se asi pridam. Uz jse zaregistrován, ted uz jenom zakoupit vstupenku za 160,- euro. k tomu ještě hotel na dvě noci a jídlo které neni zahrnuto a ktomu letenku do vidne, ale čert to vem. Takova prilezitost se asi moc jen tak nenaskytne;)

Ale já to tedy za humny moc nemám :(
#112775
Tak jak, panove (a damo), planujete nekdo vazne ucast? Ja celkem jo. Planuju s sebou vzit i zenu - ktera by tedy nebyla na denni program, pouze na vecerni party, jinak bych si obecne udelal ve Vidni prodlouzeny vikend...

Prida se nekdo?

Rada
#112937
To prave zatim nevim. Ale moji zene se akce zalibila - v tom smyslu udelat si ve Vidni prodlouzeny vikend - takze bychom si asi chteli najit nejake rozumne ubytovani treba uz od ctvrtku do nedele. Samotne akce se ucastnit nebude, ale vecerni afterparty ano.
Na to nabizene ubytovani jsem zatim nekoukal, ale hadam, ze to bude spise drazsi, takze bych asi zkusil najit nejaky penzion...

Rada

PS: Ja ve Vidni nikdy nebyl, takze si chci uzit i Viden jako takovou.
#113026
Moje spermio taktéž 75-25 a vyšší (na tuto akci!).
S ubytováním ve Vídni bych si hlavu nelámal - booking.com najde libovolnou cenovou kategorii. Vyloženě špatné ubytování v Rakousku, to snad ani nejde.
#113089
Tak jak?
Today, we ask you to decide, to join in and come to Austria to the VATSIM World Conference in Vienna in May.
We need you to decide so that we can decide... bookings of the meeting facilities and the program are based on the participant numbers.
...
The final time to book your ticket is now. Our deadline to commit to (and put down a non-refundable deposit for) the facilities is February 2nd, 2014, so we must hear from you by February 1st at the latest.
Je cas se rozhodnout, pojede nekdo? Ma smysl s nekym resit nejaky alignment?

Rada
#113145
Tak, vazeni, dnes je deadline pro koupi listku.
Tak jsem se rozhodl do toho jit.
Takze jsem koupil 1 kompletni listek a 1 na vecerni akci pro zenu, ktera bude ve Vidni se mnou.

Kdokoli dalsi je vitan...! :)

Rada
#114721
Já nakonec do Vídně bohužel jedu až ve středu a to služebně, čímž zazdím 2 mouchy jednou ranou: W14 i R2H. Posbírám tedy alespoň ty účastníky, kteří by se po bujarém sobotním večírku natolik zresetovali, že by netrefili domů.
#114722
Tak, pratele, zdravim vas z The stage, tedy z 19. patra videnske budovy! Bohuzel jsem tady za nas vacc asi sam... ale na zitrejsi vecirek se prida Petra ;-)
Uz jsem tu potkal Gergelyho, takze ES urcite bude... ale jestli ho privezu, to nevim ;)

Rada
#114790
Nazdar, plantážníci, v následujících řádkách si dovolím \"krátce\" sesumírovat můj osobní pohled na událost nedávno minulou, tedy na o víkendu proběhnuvší VATSIM konferenci ve Vídni s názvem W14.
Obrázek

Účast byla docela veliká. Tuším, že řádově okolo 120 lidí. Pravda, většina z nich byli Rakušáci a Němci.
Obrázek

V podstatě půjde o výtah některých myšlenek z některých prezentací.
V zásadě jsem si tu akci užil... ale je pravda, že alespoň ve dvou by se to lépe táhlo... proto mi udělala radost Petra, která se zúčastnila aspoň večerní párty!

Nový Euroscope - by Gergely Csernak
Už to tady vlastně šlo, Gergely vydal novou verzi Euroscopu s číslem 3.2. Trocha informací k tomu:
- Historie: Gergely je na VATSIMu od roku 2004, po chvíli ho ale moc nebavilo ASRC a začal si pohrávat s myšlenkou, že by to dokázal udělat lépe, v roce 2006 fakticky začal samotný vývoj, kdy ES vypadal v podstatě jako tehdejší ASRC, jen s pár vylepšeníma; aby se ale mohl s ES vůbec k netu připojit, musel si trochu hacknout autentizační proces VATSIMu... asi to nebyl příliš velký oříšek :) oficiálně byl ES schválen pro připojení k VATSIMu až v roce 2007
- Největší změny: simulátor - ten doznal zásadníhu updatu, Es obsahuje samostatný vlastní FSD server co by jádro simulátoru. K němu lze připojit obecně libovolný počet klientů, zejména pseudopilotů, ale i simulátorů pro zobrazení stavu
- ... fakticky má Gergely v plánu vydat ES jako regulérní Tower simulátor... možná, když bude slabý provoz na sítí a budu řídít, tak se naštvu a vyrobim si sim-session a místo, abychom se 3 nudili za radarem, tak pořádně zapaříme ES-sim ;-)
- ... jezdna z featur simu je, že by měl jít zachytit aktuální stav provozu na VATSIMu a ten uložit jako sim scénář, dále ES přímo v sobě obsahuje editor scénářů
- ... jak bylo naznačeno, umí připojit více klientů - simulátorů FSX ci Prepar3D, má častější update pozice (1x za sekundu) - pohyb je tedy výrazně plynulejší
- ... letadla lze ovládat i bez nepříjemného dialogového okna, jak to bylo v předchozí verzi
- ... umí inteligentní pojíždění a sekvencování letadel do front, aniž by bylo třeba řešit posuv letadel ve fronte 1 po druhém, umí pojíždět po pojížděčkách, netřeba klikat body
- ... letadla po přistání umějí uvolnit po první vhodné pojížděčce
- ... umí to i t&g, low pass a G/A apod.
- ... umí simulovat některé závady jako poruchu vysunutí podvozku, porucha motoru - vypadá dobře právě u TWR view
- ... simulator jako takovy bude vydan extra a info o nem najdete na www.atcosim.com
Obrázek
(na obrázku Gergely Csernak - autor Euroscopu)

- chysta se plug-in pro ground to ground komunikaci - bude fungovat pres TS3 server
- Collision allert system - již při klikání budoucí instrukce pro letadlo - např. při zkratce / COPX nebo při změně letové hladiny - ES automaticky ihned zobrazí potenciální konflikt s jiným letadlem - bere v úvahu trať letadla (tedy nikoli jen jeho přímý aktuální kurz), vznikl další seznam - conflict list

GNG - global navigation generator
Zajímavý počin ze Švýcarska umožňující teoreticky sjednotit generování všech konfiguračních fajlů pro ES pod jednu střechu.
- vyvíjí se v kooperaci s Aerosoftem, který pro tento účel poskytuje zdarma veškerá data o letištích, tratích, waypointech... - vždy aktuální
- data pro sektorizaci, labely, pozice s frekvencemi apod. dodavaji jednotlivé VACCy
- změny ze zadávají inkrementálně, změna v jednom FIRu by se měla projevit ihned v datech pro SCT fajl pro vedlejší FIRy (např. koordinace apod.)
- data se zadávají přes webové rozhraí nebo se importují z excelu
- info zde: www.aero-nav.com (zatim neni public funkcni)
Při nějaké další hospodě by stálo za to se rozmyslet, jestli bychom se toho chtěli taky účastnit nebo jestli chceme na věky generovat nové a nové SCT/ESE updaty ručně.
Ale neptejte se mě, jak moc je to sofistikované a jestli to opravdu umí všechno, co děláme jinak ručně...

Prezentace Aerosoftu
Aneb pár střípků z vývoje scenérií.
- v poslední době začíná být větši bottleneck při vykreslování scenérií víc grafická karta než CPU, o kterém se neustále hovoří - zejména z důvodu velkého množství různých materiálů použitých ve scenériích
- vývoj jejich Innsbrucku trval řádově půl roku
- 30 - 60 % práce na scenérii je úvodní research a measurement, tedy shánění informací, fotografií, měření různých objektů apod., zbytek je samotná práce
- průměrný věk zákzníků Aerosoftu: 45 - 65 let

vroute by - Michal Rok
- vroute je vlastně pokračovatelem původní EU route databáze
- v tuhle chvíli obsahuje vroute řádově 155000 tratí
- každý den přibude cca 15 nových a cca 50 se jich opraví
- největším přispěvatelem je \"náš\" Filip Červený, kterému chce za odměnu Michal Rok věnovat premium verzi aplikace... ale nemůže se mi domailovat... Filipe, jsi tu někde? :)
Obrázek
(na obrázku Michal Rok - autor vroute)

- v současné době používá vroute okolo 60% vatsimáků pravidelně a dalších 30% občas, denně to dělá cca 2000 uživatelů
- Michal pracuje na speciální verzi vroute pro IPad (o dalších platformách se zmínil, že nejsou vyloučené, ale v tuhle chvíli pracuje pouze na iOS)
- na otazku jestli nekdy bude vroute umet zadat opakujici se event byla odpoved, ze ne - je to zamer, nikoli chyba... jen mozna trochu zjednodusi vkladani opakovani...
- ... je planovano jako dldatecne zarizeni pouzivane behem letu (tusim pujde i primo propojit za letu a treba sledovat trat letu)
- ... bude obsahovat ruzne statistiky, achievementy, bude prolinkovany s Facebookem a jinymi sitemi...

VATSIM Founders & BoG
W14 se zúčastnilo mj. i pár zakladatelů a členů BoG. Např.:
- VATGOV3 - Vice-President of Network Systems - Luca Benelli
- VATGOV6 - Vice-President of Web Services - Florian Harms
- VATGOV8 - Vice-President of Conflict Resolution - Norman Blackburn
- VATSIM23 - Roland Collins
Obrázek
(zleva Norman, Terry Scanlan, Roland a Florian)
Já jsem tuhle dalekou/vysokou úroveň VATSIMu nikdy moc neřešil, ale bylo příjemné vidět některé - zejména ty starší - členy BoG. Zejména Roland na mě udělal velký dojem. Už proto, že přiletěl až z Austrálie a vlastně pobyl sotva 24 hodin. Ale taky svým přístupem k téhle naší profi zábavě.
Rad jsem ale poznal i Floriana, o kterém se v ATC éteru občas mluví.
Na technické otázky pak odpovídal zejména Luca. Pár postřehů:
- FSD 2.0 (nové verze primárních datových serverů) - zatím se neplánuje. Za celou dobu trvání VATSIMu bylo nasazeno několik opravných patchů, principielně ale vš zatím zůstává
- nové featury přenášené sítí (podvozek, klapky apod.) - údajně je to záležitostí primárně klientů, servery tedy hádám obsah datových bloků o letadlech příliš samy o sobě neřeší
- za minulý týden přibylo 6500 registrací
- v tuhle chvíli zvládnou FSD servery nápor cca 1200 připojení
- betatestuje se systém autentikace uživatelů pro partnerské sítě, tzn. např. na naše fórum byste se pak mohli přihlašovat nikoli extra účtem, ale vaším jednotným VATSIM id (partnerské sítě nebudou znát hesla)
- chystá se nový web pro pilot training
- nová aplikace pro voice ATIS - extra aplikace připojující se k VATSIMu jako extra connection. Má v sobě generátor a kde co dalšího (pro nás asi není v tuhle chvíli užitečné)
- chystá se public vysílání voice kanálů z VATSIMu, tudíž je půjde poslouchat, aniž byste byli připojeni k VATSIMu - něco jako služba ATCLive (cca červen/ec)

World flight 2014 by Terry Scanlan
Projekt world flight jsem zaregistroval, ale nějak jsem mu nevěnoval příliš velkou pozornost. Po této akci jsem na něj docela změnil názor. A doufám, že se občas budu moct účastnit aspoň nějakého legu. Jinak je to 24/7 záhul na týden.
- létá se od roku 2000
- kromě prvního roku vždy Sydney - Sydney (sobota večer až sobota večer CE(S)T)
- některé legy létá i 100 pilotů, takže docela masakr - i pro letiště, přes která se létá
- trať na letošek je už dané (letí se v září tuším), ale určitě bychom se měli ucházet Prahou o účast na některém z příštích ročníků!
Obrázek
(na obrázku je letošní naplánovaná trať)

- je to záhul i pro organizaci a v tuhle chvíli hlásí Florian, že mají nedostatek ATC, ale hádám, že preferují takové, kteří by zvládli víc než jedno vlastní letiště pro jeden večer, tedy zkušené harcovníky schopné bez velké přípravy řídit kdekoli na světě jen po krátkém seznámení s prostorem
- zásadní rozměr má samozřejmě i charita, která se s tímto letem spojená, loni vydělala v úhrnu v přepočtu cca 2 milióny korun, což je úžasné!
- core team účastníků tvoří několik posádek, s kompletními kokpity minimálně A320/B737 ekvivalentního letadla - mnoho vlastnků/stavitelů těch kokpitů byli přímo ve Vídni a prezentoval svůj simulátor, všechno jsou to hezké práce
PS: Všechny ty simy jsou ale v zásadě skládačky komerčních produktů takových simulátorů. Proti romu \"naše\" DC-9 je úplně jiná liga... pokud by se jednou ale tento simulátor do projektu world flight připojil, byl by to naprosto úchvatné...!

Supervizoři by Norman Blackburn
Norman trochu pov9dal o supervizorech a o jejich roli. Opět pár postřehů:
- aktuálně jich je 93
- stát se jim může obecně kdokoli - lze podat žádost a a když se dočká výběru a proškolení, lze působit
- primární role supa je \"help and assist\", tedy nikoli \"kill\"
- pokud někdo voláte supa, vždy hned do té volací úvodní zprávy popište pokud možno celý problém, nikoli jen \"any sup available\" či \"help\" či tak něco, pište rovnou, co potřebujete, zejména při vyšší zátěži, zjednoduší to následnou komunikaci zjišťování co a jak

Swift aneb OSPC
Zkratka OSPC znamená jednoduše Open Source Pilot Client. Název Swift je pravděpodobný název programu jako takového.
- je open source - jak již z názvu vypovídá - je a bude k dispozici úplně veškerý kód - kromě malé knihovny pro připojení k síti a autentikaci
- je modulární - má samostatné moduly pro kde co - pro samotné připojení k síti, pro každý konkrétní simulátor, pro UI...
- je multiplatformní - Windows, Max, Linux v z8kladu... teoreticky ale pak lze vytvo5it i odul nap5. pro Android, iOS apod.
- je multisimulátorový - pro FSX, pro X-Plane, pro Prepar3D... FS9 je v plánu, nebude ale patrně součástí prvního vydání
Obrázek
(na obrázku je zobrazena modulárnost a univerzálnost aplikace)

- lze k němu připojit více simulátorů, ne jen jeden
- bude obsahovat sofistikovanou a centrálně udržovanou a synchronizovanou mapovací databázi typů
- jednotlivé moduly mohou běžet i na jiných počítačích - využívá se technologie DBus, což otevírá aplikaci pro další vývojáře různých rozšíření
- použitá jazyk - C++/Qt
- v tuhle chvíli na projektu pracují 3 lidé aktivně, plus další dva nějak podružně
- hledají se další vývojáři - zejména pak pro Mac platformu, ale opravdu věci znalí tak, aby se minimalizovala režie spojená se zaučováním a vysvětlováním různých částí kódu novému člověku, což by výrazně snížilo efektivitu stávajících vývojářů
A kdy by to mělo být k dispozici? No, pokud najdou někoho dalšího, tak řádově na podzim, pokud ne... tak za neurčito...

Takže toť asi vše :-)

Jinak, jak jsem zmínil, na sobotní večerní akci dorazila Petra a tak se taky seznámila s pár lidma. Trochu jsme agitovali za RTH (snad i proto se booking plní), takže doufám, že bude zítra veselo.
Obrázek
(Rolan, Petra a Florian)

Jeden zásadní aspekt spojený s Petrou ale musím zdůraznit - Petře se to taky ohromně líbí :D - musíme ji PRODAT - a tím nemyslím do otroctví, ale jako ATC - co by zástupkyně něžného pohlaví je poměrně rarita na VATSIMovském nebi a co jsem se tak vyptával, tak ženy vždy dokázaly přilákat více provozu. Sice to asi všichni víme, ale zatím jsme s tím nijak zásadně nepracovali, což je škoda. Takže zejména na mezinárodní úrovni to budeme muset vylepšit - i když v tomto případě, kdy je Petra zároveň EC to může být trošku střet zájmů, ale to se poddá... :)

Když tak se klidně ptejte... :)

Rada
#114791
Parádní článek ... Nepadla tam náhodou již teď otázka, kdy a kde by se mohlo něco podobného konat příště?

EDIT: Nějak na té fotce nevidím naše služební triko ... Všichni by přeci měli vědět, že je Petra naše :)
#114792
[quote="Schindler"]Parádní článek ... Nepadla tam náhodou již teď otázka, kdy a kde by se mohlo něco podobného konat příště?

EDIT: Nějak na té fotce nevidím naše služební triko ... Všichni by přeci měli vědět, že je Petra naše :)[/quote]
Až bude ve fialovém provedení, tak možná.

Radku dost dobrý, zamáčkl jsem slzu.