VACC-CZ novinky, změny a oznámení.
#103038
[h]Vážení piloti, řídící, nadšenci reálného i virtuálního létání,[/h]

dovolte mi Vám touto cestou oznámit radostnou zprávu. České VACC se rozhodlo uspořádat megalomanskou akci pro širokou veřejnost. Tato akce bude uspořádána nejen pro stávající členy VATSIMu, potenciální členy, ale zejména pro širokou veřejnost, která by se ráda něco dozvěděla o létání a řízení letového provozu. Ať již reálného, tak virtuálního.

Akce je naplánována na 16. února 2013 v kulturním domě ve Vratislavicích nad Nisou. http://www.vratislavice101010.cz
Bude otevřena pro veřejnost (vstupné dobrovolné) od 10h do 22h. Přesný program celé akce se ještě upřesňuje a samozřejmě budete v tomto vláknu včas informováni. Očekáváme návštěvnost v řádu stovek lidí. Tato akce bude zveřejněna v médiích v libereckém kraji, dočtete se o ní i v L+K (http://work.letectvi.cz/avizo/avizo.htm) a věřím, že o ní uslyšíte i v rádiu, popřípadě v lokálních televizích.

Přestože tuto akci pořádá uzký okruh lidí, neobejde se bez pomoci Vás ostatních. Než budete pokračovat ve čtení dál, zapište si toto datum okamžitě do Vašeho kalendáře, abyste se nemohli vymlouvat, že jedete na chatu, či máte narozeninovou oslavu (tu budete mít i v roce 2014, ale tuto akci již ne).

Co se na akci bude odehrávat?
Pro veřejnost i pro Vás po celých 12 hodin budou připraveny cca 30 minutové přednášky (10 přednášek) na téma letectví (přesný seznam přednášejících a témat zašlu později).
Dále bude k dispozici plně obsazená místnost řídících letového provozu, kteří obsadí významná letiště v LKAA a prostor nad nimi. Počítám s plným obsazením celého prostoru.
Další lahůdkou pro oči a uši příchozích bude místnost pro piloty. Místnost, kde se budou moci předvádět virtuální piloti po celou dobu trvání akce. Tato místnost pojme maximálně 10 pilotů, proto budete podrobení výběru a možnost účinkovat na této akci, kam se beze sporu přijede podívat i TV Nova, bude brána jako velmi prestižní.

Aby však Ti ostatní, co výběrem neprojdou nepřišli zkrátka, připravil jsem pro ně velmi zajímavé soutěže, kterých se zúčastní ze svých domácích pilotních kabin. Tyto soutěže budou samozřejmě vyhodnoceny a na vítěze čekají nemalé ceny (vyhlídkové lety v reálném letadle, lety na pořádných simulátorech - rozuměj B737, návštěva ŘLP v Jenči, atd...). Soutěže budou upřesněny později, ale počítejte jak s IFR postupy, tak s VFR navigačními lety.

Ti z vás, kteří nepřijdou soutěžit, protože nejsou soutěživí, bych moc rád poprosil, aby si na těchto 10h rezervovali doma nedotknutelnost a těchto 10h života věnovali virtuálnímu létání. Pomůžete tím zejména sobě, protože mnoho zvědavců, kteří o VATSIMu uslyší poprvé na něj již nikdy nezapomenou a ihned po návratu domů usednou v neděli k počítači a začnou instalovat FS.

Cílem akce je právě seznámit další nadšence do létání s tím, co my již provozujeme několik let. Pojďmě společně v sobotu 16.2.2013 zaplnit naše virtuální nebe tak, že na něm nebude k hnutí. Pozvěte kamarády, přátele, rodiče, babičky a dědečky. Nechť se přijdou minimálně podívat.

V tomto vlákně prosím nepište žádné komentáře. Ponechme ho jen jako informativní. Pro komentáře založím vlákno druhé. Nyní se prosím znovu přesvědčte, že datum 16.2.2013 máte ve svém diáři označené jako NAČVATSIMu _ Vratislavice 101010 (Největší akce českého VATSIMu)

Brzy se uslyšíme.

Petr Bílý a celý jeho realizační tým
#103073
Letci a vaši strážní andílci (moderně řečeno řídící),

ve spolupráci s realizačním týmem jsme vyhotovili tabulku úkolů, která bude sloužit jako základní kámen pro stavbu naší akce, která nebude mít ve virtuálním světě obdoby. Až si ji projdete, zjistíte, že nepřeháním. Tato tabulka je veřejně editovatelná, proto prosím, abyste do ní vnášeli jen opravdu promyšlené zásahy. Pokud si nebudete jisti, neváhejte se na mě obrátit. Fórum pro diskuze je zde: http://www.vacc-cz.org/forum/viewtopic.php?id=5900

Jak jsem již předeslal, toto není akce jednotlivce, toto je akce nás všech a každý z Vás, který využívá služeb ŘLP a celé sítě VATSIM by měl cítit jistou povinnost přidat ruku k dílu.

V prvním sloupci najdete velmi stručný popis úkolů, který se v brzkých dnech pokusím převést do obsáhlejšího textu. Hned v druhém sloupci je jméno osoby, kterou bych rád viděl jako zodpovědnou za plnění daného úkolu. Pokud je políčko prázdné, je to šance pro Vás. Vrátit VATSIMu a budoucím nováčkům to, co do Vás kdysi vložili jiní. Ať je na VATSIMu vídáte denně nebo zde již nejsou. Podstatné je, že Vy jste tu a měli byste mít touhu naše kruhy rozšířit. Jsou mezi námi mladíci, jako je Marek Sobaniec nebo piloti v pokročilejším věku, jako Jan Kučera. Oba však spojuje touha létat. Každý má své možnosti a své zkušenosti, ale věřím, že oni oba a většina těch, kteří jsou mezi jejich věkovými hranicemi, se celé akce zúčastní. Nyní nemyslím jen výsledným usazením do kokpitu, to zde beru jako povinnost, ale zapojením se v rámci Vašich možností. Když nenajdete odvahu nebo sílu nám pomoci, i Vaše pasivní pomoc pro nás bude motivací. Ti z vás, co tu odvahu, možnost, sílu mají a dovedou si představit, že nám s nějakým úkolem pomohou, připište k němu prosím své jméno a do sloupce D své souhlasné ANO.

Jakékoliv další náměty velice rád uvítám v již zmíněném diskuzním fóru.

Zde je odkaz na tabulku úkolů: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... VRXNnFVSGc


Pojďme společně vytvořit něco, na co budeme všichni pyšní.

Petr Bílý a jeho realizační tým
#103398
Vážení piloti a příznivci létání,
někteří z vás již svou účast na akci potvrdili při komunikaci se mnou mailem, ale vás ostatní bych rád oficiálně pozval tímto příspěvkem. Pokud máte jen trochu zájem potkat se s dalšími lidmi se stejným koníčkem, popovídat si o letadlech, pořádně se proletět a ještě přispět k propagaci českého vatsimu, udělejte si na 16. 2. 2013 volno a přijďte do Vratislavic!

Od účastníků potřebuji, aby mi e-mailem potvrdili svou účast (popřípadě uvedli % pravděpodobnosti, že dorazí) a uvedli další podrobnosti. Samozřejmě chápu, že někdo teď může slíbit na 100% že přijede, ale například pro nemoc nedorazí, za to nikomu hlavu neutrhneme. Neberte to ale na lehkou váhu a trochu se zamyslete, jestli opravdu budete mít šanci přijet – potřebujeme vědět alespoň přibližný počet účinkujících již teď na podzim.

Pokud přijedete, tak mi tedy e-mailem napište:
• že přijedete
• počet počítačů, které si s sebou přivezete + dostupné výstupy na grafické kartě (VGA, DVI, HDMI). Rozlište, jestli se jedná o PC pro běh simulátoru, nebo o slabší podpůrný PC (třeba na mapy). Dále uveďte, jestli se jedná o notebook, nebo stolní PC (desktop).
• počet monitorů, které si s sebou přivezete, úhlopříčku v palcích, poměr stran (4:3 nebo 16:9) a dostupné vstupy (VGA, DVI, HDMI)
• jestli si přivezete samostatné reproduktory (ani je nemusíte mít kam připojit, budu mít dostatek externích USB zvukových karet k zapůjčení), protože je snaha aby co nejvíce pilotů mělo zvuk od ATC puštěn do headsetu (tedy předpokládám, že si každý přiveze svůj funkční headset) a zvuk z FSky puštěn do repráků (s nastavením vám kdyžtak na místě pomohu, používám tuto konfiguraci běžně)
• jaký simulátorový hardware si přivezete (berany, pedály, joystick,…)
• další užitečný hardware, který přivezete (dataprojektor, plátno,…)
• jakékoliv požadavky na hardware, který budete životně nutně potřebovat půjčit (např. někdo nemá možnost přivést si vůbec svůj PC, někdo nebude mít joystick,…) – tento se vám pokusím zajistit, pokud to jen trochu půjde
• další požadavky nebo problémy
• jestli jste ochotni svůj případný přebytečný nevyužitý hardware zapůjčit někomu jinému z českého vatsimu
• jestli chcete „jenom“ létat, nebo máte zájem o to být jedním z pilotů, kteří budou veřejnosti ochotni názorně ukazovat létání, zodpovídat dotazy (typu „a proč jste teď klikl na tohle“) atd. Tohle ještě musím promyslet, ale potřeboval bych alespoň přibližný počet lidí, kteří budou ochotni se takto projevit. Samozřejmě pokud nechcete, tak vás necháme jen v klidu společně létat a nikdo vás nebude tahat za rameno a něčím rušit.

Filisofie je taková, že každý by měl mít pro sebe jeden PC, na kterém bude létat, ale pokusíme se to udělat i co nejvíc hezké na oko pro návštěvníky z řad veřejnosti, tedy pokud třeba máte možnost připojit k PC další monitor, tak se vám ho pokusíme někde zajistit (třeba od někoho, kdo přiveze 3 monitory ale nemá jen kam připojit) a zapůjčit, aby to hezky vypadalo. To samé s vstupním hardware, budu se snažit to poskládat tak, aby nikdo nemusel létat „na klávesnici“ apod. Několika pilotům bych zase třeba k PC připojil dataprojektory a promítal kopii jejich obrazovky někam na plátno, pro vizuální výsledek (ať tam nesedí 3 lidi s notebookem na klíně).

Pokud se chcete zúčastnit ve Vratislavicích ale nejste si jisti jak se tam dostanete, popřípadě jak poberete veškerý svůj hardware, nebo naopak víte, že budete mít místo v autě a někoho byste mohli vzít, kontaktujte Tomáše Bínu (tbina@email.cz), který má na starosti logistiku (kdo s kým pojede autem, kdo koho vyzvedne, v kolik a kde se sejdeme, kde zaparkujeme, koho vyzvedneme na vlaku,…).

Ještě to budu opakovat, ale zdůrazňuji již teď: svůj hardware berete na vlastní riziko. Svůj hardware si dle uvážení dostatečně označte (především věci náchylné k záměně, jako třeba identické saitek berany, myši, klávesnice, kabely, prodlužovačky,…) ať si je poznáte (svůj PC a monitor si snad každý pozná). A v případě, že by někdo bral PC který by půjčoval na létání někomu druhému, zrušte po dobu konání akce požadavek na heslo při přihlášení do systému, abychom se vyhnuli komplikacím „ono se tam nejde přihlásit, mě se to rebootovalo“), nebo založte uživatelský účet bez hesla.

Pro své stroje si vezměte, prosím, všechny propojovací kabely a další bižuterii. V případě, že budete potřebovat něco konkrétního zapůjčit, napište mi to co nejdříve (např. „bude mi chybět HDMI kabel“). Dále si vezměte prodlužovačku a rozbočovačku na 230V, která bude stačit pro zapojení celé vaší pracovní stanice.

O komunikaci se mnou, především soupis hardware, potvrzení/odmítnutí přijetí apod prosím výhradně e-mailem, protože ICQ a další chaty mám často puštěné v mobilu a nemám zrovna čas si vás zapsat a potom na vás můžu zapomenout. Až se přihlásíte, můžete si zkontrolovat, že jsem si vás dobře zaprotokoloval v mém dokumentu: https://docs.google.com/document/d/1_-s ... vJ6vc/edit (neregistrovaní uživatelé mají právo přidávat k dokumentu komentáře).

No, snad jsem nic nezapomněl a dostatečně vás motivoval. Moc rádi bychom vás tam potkali všechny a osobně se poznali, skvěle si zalétali a ještě u toho udělali propagaci vatsimu veřejnosti. Tak směle do toho a na viděnou.

Závěr: přihlášky mailem, diskuze ve výše zmíněném vedlejším vlákně.

Pavel Brodský
VACC-CZ Trainig Director
#105950
Drazí piloti,
máme 2 týdny do akce - pokud jste se mi ještě nenahlásili E-MAILEM že osobně přijedete tak to, prosím, udělejte. Samozřejmě se můžete nahlásit i kdykoliv později, ale čím dříve to budeme vědět, tím jednodušeji pro nás, díky. Kromě účasti můžete napsat i požadavek na zapůjčení hardware, který si nemůžete z nějakého dovézt s sebou (počítač, monitor, joystick,...). Sice asi nezajistíme nejvýkonnější stroje s FSX na plné detaily, ale něco na čem spustíme FSku tak, abyste mohli celý den spokojeně létat s nějakým addonovým letadlem určitě seženeme, takže v dostupnosti HW nehledejte překážku! Důležití jste vy - lidé, počítače vyřešíme.

PB
#107087
Ahoj všem, v soutěži se mi podařilo vyhrát 2.místo, a to 30 minutový vyhlídkový let s Cessnou 172 z LKMH. Vzhledem k tomu, že sám dělám výcvik PPL na Cessně 152 a chybí mi už jen zkoušky, rád bych výhru vyměnil s někým, komu by určitě udělala mnohem větší radost než mi.
Mě osobně by radost udělal let na simulátoru B737, takže pokud by se našel někdo, kdo by výhru letu na simulátoru vyměnil za 30 minutový let Cessnou 172, budu moc rád :)
#107089
Ahoj :) Zjistil jsem, že jsem se umístil v soutěži na 3. místě, což jsem ani nečekal.. :) Ale chtěl bych tu udělat stejný krok jako David Klasa. Sice nedělám výcvik, ale možnost svézt se érem mám celkem často a tak bych se chtěl zeptat, jestli někdo z Vás, kdo vyhrál let u FlyBoys na 737NG, by se třeba raději svezl ve skutečném éru a výhru by si se mnou rád vyměnil (30ti minutový let Cessnou). Já bych si třeba zase raději zalítnul na simulátoru, protože s Cessnou se můžu svézt celkem často, ale někdo z Vás tu možnost nemá a rád by se svezl :) Takže pokud by si někdo z Vás se mnou výhru chtěl vyměnit, byl bych moc rád! :)

Tom
#107097
Blahopřeji vítězům, zvláště Petře a hlavně organizátorů. Klobouk dolů.

Taky se mi chce napsat, že jelikož tričko mám (byl jsem ve Vratislavicích přítomen), že bych jej vyměnil za let na simulátoru. Ale protože to asi neprojde, tak jej věnuji někomu, kdo neměl možnost přijet.

EDIT: zrovna čtu v jiném vlákně, že Matyáš triko nemá, tedy jestli mohu tak jej věnuji přímo jemu.

Díky nedostatku času sice moc nelítám, ale na akce VATSIMu se vždy snažím dorazit. Proto se už nyní těším co vymyslíte, se mnou můžete počítat.
#107131
[quote="anhista"][quote="Pavel Muroň"]

EDIT: zrovna čtu v jiném vlákně, že Matyáš triko nemá, tedy jestli mohu tak jej věnuji přímo jemu.

[/quote]

To jste hodný, ale já se bez něj už nějak obejdu. :-)[/quote]

Matyáši, pošli mi adresu, tričko Ti pošlu. Jen je mi divné, že jsi ho nedostal přímo ve Vratislavicích. Musíš příště víc kříčet :-)

Petr
#107141
[quote="Stanislav Pour"][quote="PBily"][quote="Stanislav Pour"]co?? já a 4. místo? Někdo to špatně spočítal ne ;-)[/quote]

Copak, copak, nechceš se s emnou proletět ? ;-)

Petr[/quote]

ale né, těším se :)
Cessna je ok,
[rejp] spíš bych se bál toho sportovního náčiní, kterým bude vozit Pavel [/rejp] :-)[/quote]
Náhodou, na Echu létala mamka a musím říct že je to moc fajn stroj.
#107162
Tak vám chlapi nevím, u kterýho příspěvku mám dřív zmáčknout \"citovat\" a pak do klávesnice začít bušit proud nadávek :D

Zbavte se konečně předsudků a koukejte na to, jak se stejně silným motorem odlétá poloviční váha; zůstaňte tiše stát v úžasu nad tím, jak potřebuje k přistání skoro o polovinu kratší dráhu; kochejte se tím pohledem přímo před sebe při přistání, místo aby pilot koukal pravidlem 30/30* někam do blba a děsil se, jestli mu mezitím z druhé strany do dráhy nevjel nějakej trouba na kole se sluchátkama na uších (stalo se zrovna mě v LKKL před cca 3 lety).
Už jednou provždy - rádoby \"chlapský\" pohled na SLZ vymysleli svazarmovští strejdové navyklí na Z43 a podobné skoro nepohyblivé krávy v první polovině 90. let, kdy se v kategorii SLZ na našem nebi sotva pohybovalo něco víc, než prostěradlo natažené mezi třemi tyčkami. Od té doby se v kategorii UL objevilo mnoho plnohodnotných strojů, nicméně tento výplod choré mysli je neustále opakován závistivci, kteří na moje tři okruhy udělají sotva dva a stojí je to jednou tolik. Počkejte si na kategorii LSA, to teprve bude vodvaz! Tak, konečně jsem s váma zúčtoval, HOWGH! :D

*) pro neznalé - z Cessny těsně před touchdownem není vidět dopředu, takže pilot musí koukat 30° na svou stranu cca 30m daleko, aby vůbec tušil, jestli mu k zemi zbývá pár centimetrů, nebo dva metry.

Veliká gratulace Petře, je to pro mě překvapení a pocta zároveň. Pevně věřím, že nebude následovat příkladu některých výše podepsaných a nebude chtít vyměnit reálnou hodinu nirvány za mačkaní tlačítek v nějakém přetechnizovaném obýváku. Jindrovi veřejně slibuji, že se k ní budu chovat jako k vlastní :D
#107166
[quote="roadmonster"]...navyklí na Z43 a podobné skoro nepohyblivé krávy...[/quote]

Tak tady bych byl zase opatrný. Taková Z-142 a obecně řada 42/43 nejsou žádne nepohyblivé krávy! I když jsou to továrny na odpor, jsou neuvěřitelně obratné, což je docela pochopitelné, když se na nich létá akrobacie. Nevím, kolik ti letí Tecnam, ale včera jsem s natřískanou Z-142 letěl v horizontu na cestovní režim 220km/h IAS. Délka rozjezdu je v příručce 240 metrů, s troškou šikovnosti zvládněs i míň, takže na krátké letiště není problém. Těch 210 koní udělá své. Samozřejmě Z-43 má v plném obsazení výkony při vzletu podstatně horší, nemůžeš ale srovávat čtyřmístné plnokrevné letadlo se sportovním létajícím zařízením. Cessny už jsou na tom co se týče výkonů o poznání hůř, ty mají ale zase spoustu jiných předností, o kterých se bude ULL letadlům jen snít.
#107466
Vážení přátelé, kamarádi!

Naše výherkyně Petra dneska obdržela svou první cenu ze soutěže ve Vratislavicích. V LKBE jsme měli krásné počasí a celkem provoz, takže bylo i na co koukat. Protože zadáním letu nebylo koukání po krajině, vrhli jsme se hned na dva cvičné okruhy a po nich trochu činnosti v prostoru jižně/jihozápadně od letiště.

[img=LKBE1]http://img441.imageshack.us/img441/9093/p3160085.jpg[/img]

V kostce jsme projeli vlastně celou osnovu UL výcviku: přímý let, mírné a ostré zatáčky, koordinace ručního a nožního řízení + řízená nekoordinace a skluz. Abychom se nenudili, dali jsme si v průběhu pár zábran pádu (myslím, že ty se Petře obzvlášť líbily :) ) a jeden nouzák do terénu, resp. jeho nácvik s ohledem na zemědělce vybraný v několika málo metrech.
Pak už byl čas návratu na letiště, kde jsme vzklouzli do docela živého provozu na okruhu a dali si ho ještě dvakrát s mým oblíbeným přiblížením á la vrtulník (tzn. vysoké finále bohatě opravované skluzem), protože pořádný boční vítr se ne a ne ukázat.

[img=LKBE2]http://img837.imageshack.us/img837/4264/p3160081.jpg[/img]

Za sebe můžu prohlásit, že jsem si krásně zalítal. Doufám, že i Petra, ale neodvažuju se mluvit za ní ;)