Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
By Kuba5
#79256
Zdravim, tak jsem se odhodlal zkusit VATSIM. První let jsem dnes letěl z Frankfurtu kde byl docela ochotný ATC na TWR. Používal jsem text, protože anglicky sice umím, ale největší problém je právě rozumět jim. Když nezachytim mou volačku tak už ani nevím, že po mně něco ATC chtěl. A když jí zachytim tak sice poslouchám, ale nejde tomu uplně dobře rozumět. Je v tom trochu šum a je to uplně o ničem jinym než např. skype. Tak je mi jasný, že to tak čistý v letectví prostě není, ale i tak. Neví někdo jestli se nedá nějak nastavit aby to bylo fakt čistý a mohl už jim rozumět a mluvit anglicky? Druhý problém je, že jsem večer zkusil komunikaci, ale českou. Potom mi ATC (Pavel Brodský) do chatu napsal, že to bylo nečitelné. Po konverzaci na ICQ mi řekl, že to prý vysílalo nějaký nesrozumitelný šum. Ovšem musim podotknout, že jinde to jde v pohodě, třeba záznam zvuku ve windows mi jde v pohodě.

P.S. Používám SquawkBox.
Uživatelský avatar
By Pavel
#79258
Nastavil jsi tam dobře to vybírání Direct sound x Wave (dle návodu třeba na wiki) co jsem ti psal? Nic jiného mě nenapadá. Jméno v profilu a nick změněn dle požadavku, offtopic promazán.

Obecně s tím vysíláním se musí dost experimentovat, z historických důvodů je vatsim zvukový přenos poměrně neinteligentní věc, například oproti Skype. To, že ti jede záznam zvuku ve Windowsech právě nic neznamená, SB má svoje vlastní nastavení (a kodeky?) :-(

Ohledně čistoty příjmu - naopak toto funguje skoro vždy a skoro bezpromlémově, takže to že nerozumíš bych viděl spíš v (ne)zkušenostech. Ono když ATC mluví do mikrofonu rychle a ještě si do něj funí, tak ta kvalita nebývá bůhvíjaká (sám jsem za to občas peskován), ale většinou s tím nic nenaděláš a chce to si zvyknout. Vatsim voice má mnohem nižší kvalitu přenosu oproti Skype a dalším VoIP, je provozuschupný i na nejpomalejším mobilním GPRS připojení, takže s tím musíš počítat (ovšem občas to v reálu je ještě horší než tady :D)
By Nathaniell
#79259
Ahoj, problém v hlasu, který slyšíš, je podle mého \"pozorování\" záležitostí vysílajícího. Když letím já, tak u řídících slyším mnohdy velmi velké rozdíly. Někteří jdou slyšet luxusně a u některých jsem rád, že je ještě jakžtakž slyším a nepřecházím na text. Když občas slyším řídící, jak někde letí, tak je slyším úplně stejně jako by byli na pozici ATC.
By Kuba5
#79261
Díky oboum. Zítra si s tim ještě pohraju.

Jinak Jakub: Jojo to máš pravdu, ještě když jsem zkoušel na VATSIMU uplně ten první let (už je to dýl) tak jsem \"komunikoval\" (jelikož jsem vůbec nevěděl tak proto ty uvozovky :D) s nějakým myslim chorvatem a to bylo super. Rozuměl jsem mu vše. Každopádně budu rád, když někdo natrefíte na ATC kterýmu jde skvěle rozumět a je vhodny pro začátečníky a napíšete mi na ICQ kde zrovna je. Díky

ICQ: 468369698

P.S. Nemyslim čechy, jistě že myslim hlavně cizí ATC.
Uživatelský avatar
By Ico
#79262
Ahoj, rozhodne by som vypol v nastaveniach to \'boost microphone\' a vypol prenos zvuku z mikrofonu do sluchatok/reprakov. Toto vsetko sa da nastavit na mixeri zvukovky. Potom uz len poexperimentovat s hlasitostou zaznamu microfonu...
By Kuba5
#79265
Ok diky, ještě mam jeden dotaz ohledně VATSIMU: Jak mám dostat trasu do FS plánovače letu? Abych pak v letadle mohl dát GPS a zapnout NAV. Teď když letím tak je to samozřejmě jen přímá trasa, ale nejde to tam dát nějak jinak než ručně to tam tvořit? Jen bych prostě zadal to co dávám do squawkboxu a bylo by. Udělalo by mi to za mě trasu. Neví někdo?
By Kuba5
#79270
Tak třeba Vatroute znám i ten route finder, ale já nevím jak to dostat do hry. Nenašel jsem třeba na tom vatroute žádný tlačítko na DWN trasy do FS.

P.S. Lítám většinou na freeware letadlech, na placených se mi to na notebooku seká a na stolnim PC nemůžu hrát kvůli beranama (když hraju s volantem, joystickem tak se mi resetne PC). Ale není problém lítat s defaultem.
Uživatelský avatar
By George_L
#79271
Proto Ti píšu, ať začneš používat ten vasFMC. Já jsem na tom taky nalítal spousty hodin, než jsem si pořídil placené letadlo. Do toho vasFMC prostě všechny ty výstupy z dříve zmíněných plánovaču zadáš a bude to fungovat.

vasFMC vlastně jen díky znalosti pozice bodů umí automaticky během letu upravovat nastavení HDG a letadlo pomocí autopilota letí po správných trasách, jako bys v placeném letadle letěl přes LNAV.

Opravdu si to stáhni a prozkoumej co a jak. Stáhni si vasFMC jako samostatnou aplikaci, která běží bokem FS, ale umí se s ní spojit, aby právě mohla měnit ten HDG.

EDIT: Tady je třeba malá ukázka... http://rotate.vacc-sag.org/bilder/2006- ... fmc.07.jpg
Uživatelský avatar
By martinz
#79272
No do hry se to dá dostat asi jenom jedním způsobem a to tak že se to do FMC zadá pěkně ručně bod po bodu.
By Kuba5
#79273
Dobře, díky moc za pomoc, hned to půjdu zkusit. A půjde to jen na defaultní letadla nebo i ostatní?
Uživatelský avatar
By George_L
#79274
[quote="Kuba5"]Dobře, díky moc za pomoc, hned to půjdu zkusit. A půjde to jen na defaultní letadla nebo i ostatní?[/quote]

Na všechna, která mají funkčního autopilota :) (do předchozího příspěvku jsem ještě přidal link - screen)
Uživatelský avatar
By martinz
#79275
Na defaultnich letadlech to asi nepůjde protože nemají FMC. Zkus to vasFMC co ti radí Jirka.
Uživatelský avatar
By George_L
#79276
[quote="martinz"]Na defaultnich letadlech to asi nepůjde protože nemají FMC. Zkus to vasFMC co ti radí Jirka.[/quote]

Já myslel, že se stále bavíme o vasFMC.
Uživatelský avatar
By George_L
#79278
Asi klidně dvojku, jen to musí být ta samostatná aplikace :)

Se mrkni do nějakého infa, která verze je pro kterou FS (je-li v tom rozdíl). Možná je to číslování jen podle vývoje aplikace a oboje jede na všech FSkách.

Jo, tak 2.1 by měla fungovat s FS9.... http://www.vas-project.org/vasfmc-2x/
Uživatelský avatar
By martinz
#79279
[quote="George_L"][quote="martinz"]Na defaultnich letadlech to asi nepůjde protože nemají FMC. Zkus to vasFMC co ti radí Jirka.[/quote]

Já myslel, že se stále bavíme o vasFMC.[/quote]

Jo ale já si to neuvědomil :)
By Kuba5
#79280
Tak to jsem asi neměl stahovat tu dvojku. Mam tam na výběr ND right, PFD right, CDU right, FCU a další. A když na to kliknu tak nevím kam mam vubec tu trasu zadávat.. to jsem asi měl stáhnout tu jedničku. Stáhnu ji znovu no.
By Kuba5
#79282
Ještě jeden dotaz. Když už tam mam trasu zadanou, v nav display v tom programu to je, tak teď stačí jen ve hře vybrat letadlo a jít tam odkud ta trasa začíná? A čáry do GPS se mi už udělají sami?
Uživatelský avatar
By George_L
#79283
\"čáry\" - trasa se Ti udělá podle toho, co jsi zadal. Samozřejmě bys měl být na místě odletu ;). Třeba pokud úplně dobře neumíš zaletět SID, požádáš si o radarový odlet a až budeš u výstupního bodu (konce SID), dáš do akce vasFMC. To pak bude sledovat zadanou trasu.
Uživatelský avatar
By George_L
#79284
Nejlepší je mít otevřené hlavní okno vasFMC a pak to NAV okno, které zobrazuje trasu + okolní provoz. Okno s body máš třeba za FSkou a NAV máš vždy nahoře.
By Kuba5
#79285
Tak mi ten mikrofon pořád blbě.. mam tam wave a stejně nic. Ještě k tomu to teď asi nefunguje vůbec. Použil jsem kalibraci a nic jsem po sobě neslyšel. Ticho. Fakt už mě to štve.

EDIT: Mám Windows Vista
By Kuba5
#79286
Tak už to jde, to bylo jen tim jak jsem přešel do windowsu, ale pořád to strašně chrčí a nejde rozumět. :(
Uživatelský avatar
By George_L
#79287
[quote="Kuba5"]Tak mi ten mikrofon pořád blbě.. mam tam wave a stejně nic. Ještě k tomu to teď asi nefunguje vůbec. Použil jsem kalibraci a nic jsem po sobě neslyšel. Ticho. Fakt už mě to štve.

EDIT: Mám Windows Vista[/quote]

Jen dotaz pro jistotu... vasFMC a plánování tras je vyřešeno, ok?