Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
By Willi
#77279
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na dvě věci.

A) Jaké jsou aktuální AIRAC na VATSIMu? Popřípadě kde to zjistím?

B) Kdy se jaké světla používají při pojíždění, vzletu, letu, přestání? Kdy se zapínají a mají být vypnuté?

Předem děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
By Radizz
#77283
[quote="Willi"]A) Jaké jsou aktuální AIRAC na VATSIMu? Popřípadě kde to zjistím?[/quote]

Ahoj Luboši,

mapy na VATSIM nejsou totožné s reálným AIRAC. Nejsem tedy schopný Ti říct, že teď létáme např. podle AIP AIRAC AMDT 7/10 - to rozhodně ne.

Žije to tu tak trošku svým vlastním životem, protože jakoukoli reálnou změnu musíme odrazit do našich podmínek. Změna SID, STAR, FIX a v podstatě čehokoli jiného se musí promítnout nejen do map samotných, ale i do softwaru, který používají řídící; navíc na jakoukoli změnu navazuje úprava různých dokumentů (VACC vydává SOPs, LoAs, atd.); a to už ani nemluvím o změnách, které se musí virtuálně projevit ve změně scenerií (asi chápeš, že když v reálu někdo přistaví TWY, chviličku zabere, než nám ji někdo přistaví i tady).

Toto všechno musí VATSIM mapy odrážet, a proto pouze tupě neodkazujeme na LIS; ale vydáváme vlastní balíčky map.


Svým příspěvkem ses trefil do chvíle, kdy se právě zavádí nový VATSIM AIRAC; blíže viz:
http://www.vacc-cz.org/forum/viewtopic. ... 899#p75899

Mapy a všechny různé materiály pak obecně najdeš na hlavní stránce v sekci Pilots:
http://www.vacc-cz.org/index.php?sect=fir



Abych tedy aspoň částečně odpověděl na Tvůj dotaz, soubor map a materiálů, který nabude účinnosti k 10 JAN 11, bude nejpodobnější reálnému stavu:

VOL I & II běžná změna AIP AMDT 240/10 (16 DEC 10)
AIRAC změna AIP AIRAC AMDT 9/10 (16 DEC 10)
VOL III běžná změna VOL III - AIP AMDT 152/10 (16 DEC 10)
AIRAC změna VOL III - AIP AIRAC AMDT 3/10 (16 DEC 10)



Rozhodně to však však nebude na chlup stejné!!! Pro létání na VATSIM prosím používej mapy uveřejněné na našem webu (nikoliv ty z LIS).
Uživatelský avatar
By kopcimek
#77284
Ahoj

ad A) AIRAC je navigační databáze, kterou vydává každý měsíc Navigraph. VATSIMu jako takovému je to, jakej máš máš ty AIRAC, jedno. Ten který AIRAC má každý pilot ve své FMS databázi. Vtip je v tom, že ty musíš být (nebo bys aspoň měl být) schopen zaletět všechny procedůry a tratě, které jsou definované pro to které letiště. Mluvíme obecně. A to ti právě zajistí aktuální databáze bodů --> z čehož plynou správné příletové a odletové tratě a správně definované traťové body (waypointy).
Aktuální AIRAC zjistíš jednoduše podle měsíce v roce...například AIRAC z listopadu letošního roku měl označení 1011 (rok/měsíc). Nový AIRAC vychází přibližně 25. dne \"předchozího\" měsíce.

ad B) viz. např. http://new.csav.cz/cs/media/download/ca ... ledge-base Je to SOP k B737, doporučuju prostudovat komplet :)

PP
By rc_czech
#77291
Jeste k tomu..
VATSIM je NEplacena zabava, tudiz te nikdo nebude nutit pouzivat placene scenerky, letadla, AIRAC atd. Povinnosti je jen mit aktualni mapy vydane/doporucene prislusnym VACCem.
Klidne muzes litat na default letadlech na default scenerkach, popr. pouzivat starsi (free) AIRAC. Jen se tomu musis prispusobit ty i ATC.

Ad Svetla:
Soucasna technologie VATSIMu neprenasi tve nastaveni (ON/OFF) svetel. Takze je to vice mene na tobe. Pokud se, ale chces co nejvice priblizit realite, tak je to upraveno od provozovatele nebo vyrobce.

Pri stani u gatu (posadka na palube): LOGO + POSITION
Pred S/U and P/B: LOGO + POSITION + ANTI COLLISION
Pred taxi: LOGO + POSITION + ANTI COLLISION + TAXI
Pri stupu na RWY: LOGO + POSITION + ANTI COLLISION + TAXI + STROBE + LANDING
Nad FL100: POSITION + STROBE + ANTI COLLISION
Pod FL100: (LANDING) + LOGO + POSITION + STROBE + ANTI COLLISION
Pri povoleni k pristani: LANDING + LOGO + POSITION + STROBE + ANTI COLLISION
Uvolneni RWY a pojizdeji na stani: LOGO + POSITION + ANTI COLLISION + TAXI
Uživatelský avatar
By kopcimek
#77292
Když už jsme zase u těch světel...K čemu vlastně přesně slouží WING světla? Osvětlují trup v určitém místě, ale pro piloty to velký praktický význam asi nemá.
By wolfv
#77293
A zapínají se tyto všechny světla i ve dne a jasnu (slunce svítí)?
By rc_czech
#77294
[quote="wolfv"]A zapínají se tyto všechny světla i ve dne a jasnu (slunce svítí)?[/quote]
Ano, v noci navic zapinas RUNWAY TURNOFF (pri zapnuti TAXI a LANIDING lights)
By rc_czech
#77295
[quote="kopcimek"]Když už jsme zase u těch světel...K čemu vlastně přesně slouží WING světla? Osvětlují trup v určitém místě, ale pro piloty to velký praktický význam asi nemá.[/quote]
Nema to spis spojitost s vizualni inspekci kridel? (namraza atd)
By ASG29
#77296
[quote="kopcimek"]Když už jsme zase u těch světel...K čemu vlastně přesně slouží WING světla? Osvětlují trup v určitém místě, ale pro piloty to velký praktický význam asi nemá.[/quote]
...kontrola námrazy? ;)
By Willi
#77297
Děkuji za odpovědi. Ještě bych se chtěl zeptat na něco:

a) Mám AIRAC 1007 (takže červenec 2010) - z toho co jste mi napsal jsem pochopil, že nikde není napsáno, že se lítá takový a takový AIRAC, a že je jedno jaký AIRAC piloti mají, pokud jsou schopni zaletět SID/STAR podle aktuálních map. Je tomu tak?

b) VATSIM bude mít svůj vlastní AIRAC - co to pro mě znamená? Budu si muset stáhnout soubor vytvořený VATSIMem a nainstalovat ho? A ten soubor mě aktualizuje databázi FMC?

c) K čemu slouží světla (jestli to jsou vůbec světla) v B738 hned napravo od LANDING? Jmenuje se to RUNWAY TURNOFF.
By rc_czech
#77298
[quote="B737 Continental Flight Manual"]WING ILLUMINATION LIGHTS
Two white wing lights are mounted flush with the fuselage forward of the wing.
Primarily, they are used to scan the wing leading edge for icing; they also
provide light to assist in ground service of the aircraft.[/quote]
Uživatelský avatar
By Filipos
#77299
a, b) AIRAC cykly dat se nečíslují podle měsíců, protože se aktualisují každých 28 dní (s měsíci to nesedí). Ideální je mít pokud možno vždycky aktuální data, ale lehce starší nevadí, hlavně když budou obsaohvat aktuální procedury (jako ty SIDy, STARy a tak). Někdy nastává situace, kdy je v Praze kvůli nezavedení změn na VATSIMu nutné létat se starými daty úmyslně; toto řešení mně osobně nepřijde zcela ideální, nicméně chápu, že se s tím nedá nic dělat. Změny jsou vždycky ohlášeny dopředu zde na fóru.
Samotná data se stahují z webu Navigraphu, služba je bohužel placená (různé problémy s tímto spojené už se tady mnohokrát řešily). Soubor se pak jen jednoduše nainstaluje.

c) Slouží pro lepší osvětlení pojezdové dráhy či VPD, svítí více do stran, než taxi lights. Ve dne se většinou nepoužívají.
By rc_czech
#77300
[quote="Willi"]Děkuji za odpovědi. Ještě bych se chtěl zeptat na něco:

a) Mám AIRAC 1007 (takže červenec 2010) - z toho co jste mi napsal jsem pochopil, že nikde není napsáno, že se lítá takový a takový AIRAC, a že je jedno jaký AIRAC piloti mají, pokud jsou schopni zaletět SID/STAR podle aktuálních map. Je tomu tak?[/quote]

Ano, ja mam ted taky neco takoveho :)
[quote="Willi"]
b) VATSIM bude mít svůj vlastní AIRAC - co to pro mě znamená? Budu si muset stáhnout soubor vytvořený VATSIMem a nainstalovat ho? A ten soubor mě aktualizuje databázi FMC?[/quote]

Ne, VATSIM (ani zadny VACC) zadny svuj AIRAC nevydavaji. Litas podle toho co mas.
[quote="Willi"]

c) K čemu slouží světla (jestli to jsou vůbec světla) v B738 hned napravo od LANDING? Jmenuje se to RUNWAY TURNOFF.[/quote]
Viz vysse.
By Willi
#77301
Jak se tak dívám, tak jsem trošku zmatený. :D

Zatím lítám offline a trénuji, abych se mohl vrátit na VATSIM po delší pauze.

To znamená:
-všechny mapy spálit co jsem měl do teď
-vytisknout si nové mapy (platící od 10. ledna)
-a 10. ledna můžu letět

A teď se ptám, jak to bude s cyklem AIRAC v mém FMC? Jsem z toho zmatený. Mám 1007. Budu si muset tam nahrát něco novějšího? Třeba 1101? Díky za radu. ;)
By rc_czech
#77302
[quote="Willi"]
A teď se ptám, jak to bude s cyklem AIRAC v mém FMC? Jsem z toho zmatený. Mám 1007. Budu si muset tam nahrát něco novějšího? Třeba 1101? Díky za radu. ;)[/quote]

Bude to pro vsechny strany (TY a ATC) jednodussi :p
Uživatelský avatar
By Radizz
#77303
[quote="rc_czech"]Ne, VATSIM (ani zadny VACC) zadny svuj AIRAC nevydavaji. Litas podle toho co mas.[/quote]

Mno, tady možná trošku narážíme na to, co je AIRAC.

AIRAC je aeronautical information regulation and control; do češtiny se to zpravidla překládá jako systém a řízení rozšiřování letecké informace.

V tomto smyslu slova tedy VACC AIRAC vydává, protože rozšiřuje leteckou informaci (a tím i aktualizuje jakýsi virtuální AIP).



Ve smyslu slova AIRAC coby soubor, který v FS aktualizuje FMC; zde opravdu VACC nic nevydává. VACC je úplně jedno, jaká data máš v FMC, chce se jenom, abys byl schopný zaletět aktuálně platné procedury (~ měl aktuální mapy a uměl s nimi pracovat). Jak si aktuální data nacpeš do FMC je VACC v podstatě jedno. (jako pilot jsem si ten texťák mnohdy upravoval i sám :) )

[quote="Filipos"]toto řešení mně osobně nepřijde zcela ideální, nicméně chápu, že se s tím nedá nic dělat. Změny jsou vždycky ohlášeny dopředu zde na fóru.[/quote]

S tímto se bohužel prostě nic udělat nedá. Nové mapy se vydávají podle potřeby v cca čtvrt až půlročních balíčcích. Ty změny se nechávají nakupit zcela logicky, protože prostě nemáme armádu lidí, kteří by nám každý měsíc s každou hovadinou aktualizovali sct, mapy, SOPs, LoAs a kdo ví, co ještě všechno.

Navíc po zavedení jakékoli novoty prostě potřebujeme určitý čas, abychom to do všech dokumentů mohli zpracovat.

Omlouvám se, taky bych byl samozřejmě rád, abychom reálný svět sledovali na hodinu přesně, ale v současné době (a i dlouhodobém výhledu) je to neproveditelné a bude se nejspíš dál udržovat tento zaběhlý systém.
Uživatelský avatar
By Radizz
#77304
[quote="Willi"]
To znamená:
-všechny mapy spálit co jsem měl do teď
-vytisknout si nové mapy (platící od 10. ledna)
-a 10. ledna můžu letět [/quote]

Co se map týče, v podstatě ano.

Pokud bys nechtěl pálit všechny, musíš zkontrolovat každou mapu zvlášť, jestli Ti nahoře sedí datum vydání (viz http://www.vacc-cz.org/forum/viewtopic. ... 911#p75911).
Uživatelský avatar
By George_L
#77318
[quote="Willi"]Jak se tak dívám, tak jsem trošku zmatený. :D

Zatím lítám offline a trénuji, abych se mohl vrátit na VATSIM po delší pauze.

To znamená:
-všechny mapy spálit co jsem měl do teď
-vytisknout si nové mapy (platící od 10. ledna)
-a 10. ledna můžu letět

A teď se ptám, jak to bude s cyklem AIRAC v mém FMC? Jsem z toho zmatený. Mám 1007. Budu si muset tam nahrát něco novějšího? Třeba 1101? Díky za radu. ;)[/quote]

AIRAC1007 není zas až tak starý a nepletu-li se, jsou v něm už zaneseny podobně veliké změny, o kterých se teď píše ve vztahu k dalším změnám 10.1.2011.
K dotazu FMC... Problémem je, že nový AIRAC obsahuje třeba i nová NAVDATA a tady se starým FMC narazíš. Protože kdysi nějaké body jako RATEV, ERASU,... nebyly - bylo tuším RASIM a ETATU. Takže pokud bys letěl se staršími daty a dostal DIRECT RATEV, v FMC bys ho nenašel.
Nejsem však přesvědčen, že podobné vzniky bodů jsou v každém měsíčním AIRACu.

Snad jsem to moc nezamotal a nepopletl ;)
Uživatelský avatar
By Vasek Machan
#77426
Nevíte někdo,na co je v Boeingu 737-500 PIC od Wilca pozice pro strobe lights STEADY ? Když jsme u těch světel :)
Uživatelský avatar
By Filipos
#77447
Steady = svítí navigační světla (zelené a červené na náběžkách, bílé stálé na odtokových hranách konců křídel).
Strobe\'n\'steady = navigační světla + stroby (nav lights + bílá blikačka na ocase a na koncích křídel)

Některé kusy mají pro tyto dva druhy světel dva přepínače (jak si poručí operátor-kupující), většina má ale tento třípozicový čudlík.
Uživatelský avatar
By kopcimek
#77450
[quote="Filipos"]většina má ale tento třípozicový čudlík.[/quote]

...a opravdu to při přepínání u vstupu na RWY celý zhasne a pak se zase rozsvítí i se strobama? To mi přijde trochu nelogický. Osobně bych ten čudlík namapoval odzhora jako "0" "STEADY" a "STROBE&STEADY"...bude to mít určitě logičtější vysvětlení, že to je zrovna tak, ale mě to přijde trochu na hlavu, co?
By ASG29
#77465
V tomhle uspořádání je menší šance na špatné přepnutí polohy. Zapnutí (i kontrola) je jednoznačná i podle \"ohmatání\" polohy spínače.
Ale logičtější mi to přijde ve spřažení beacon-strobe.
Uživatelský avatar
By Vasek Machan
#77468
jo,moc díky za příspěvky ... ještě,kdy se zapíná poloha STEADY a STROBE&STEADY a světla RUNWAY TURN OFF prosím ?