Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
By Roman Szotkovski
#82987
Já osobně zpouštím nejdříve FSX v okně. A ten Squawkbox potom externě v jiném okně. Dříve jsem to zpouštěl ve FSX, ale často mi to padalo. Externí způsob připojení Squawkboxu je u mě bezproblémový.
By PBily
#82991
[quote="Roman Szotkovski"]Já osobně zpouštím nejdříve FSX v okně. A ten Squawkbox potom externě v jiném okně. Dříve jsem to zpouštěl ve FSX, ale často mi to padalo. Externí způsob připojení Squawkboxu je u mě bezproblémový.[/quote]
Já používám FSInn a ten se spouští v menu Addons
By Dagger
#82995
Máš nainstalovanou verzi pro FSX, že jo?
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83007
[quote="Dagger"]Máš nainstalovanou verzi pro FSX, že jo?[/quote]
No u spuštění SquawkBoxu mám přímo dva programy - jeden pro 02, 04 atd. a jeden pro Xko. Já osobně používám Xko, protože taky mám FSX, že ano...
Pochopil jsem-li to dobře, FSInn nemusím mít nainstalovaný, pokud mám SquawkBox?

Dneska budu testovat - podle příruček, kterých jsem si četl budu stát na stojánce a poslouchat... Už se těším, až se zařadím mezi Vás, zkušené piloty. :)
Uživatelský avatar
By Lapak
#83014
Squawkbox a FSInn určitě nemusíš mít oboje zároveň, jsou to dva programy, které dělají úplně to samé...
Jinak já vatsim objevil taky před pár měsíci a opravdu vřele doporučuju nejdřív nastudovat materiály v http://new.csav.cz/cs/vyukove-centrum/skola-pilotu (teda alespoň ty základní, ty pro CPT zatím asi nepotřebuješ :) ) a pak bejt tebou začnu s některým z letadel, pro který je na stejné stránce ten pack. Já začínal (začínám :) ) s B737 a v tom ČSAv packu jsou kompletní postupy co dělat krok po kroku od předletové přípravy po opuštění kokpitu...

Jo a poslouchání na stojánce je taky dobré, já to dělal tak, že jsem si vždycky vybral jedno letadlo a v duchu si říkal to, co má říkat a dělat on a časem se člověk i začne trefovat :)
By PBily
#83017
[quote="marenadl3"][quote="Dagger"]Máš nainstalovanou verzi pro FSX, že jo?[/quote]
No u spuštění SquawkBoxu mám přímo dva programy - jeden pro 02, 04 atd. a jeden pro Xko. Já osobně používám Xko, protože taky mám FSX, že ano...
Pochopil jsem-li to dobře, FSInn nemusím mít nainstalovaný, pokud mám SquawkBox?

Dneska budu testovat - podle příruček, kterých jsem si četl budu stát na stojánce a poslouchat... Už se těším, až se zařadím mezi Vás, zkušené piloty. :)[/quote]

Marku, navrhuji Ti možnost připojit se TeamViewerem na můj počítač, skypem si můžeme povídat a já Ti ukážu celý let s B747. Můžeme použít na skype i kameru, abys viděl kompletní kokpit a mé reakce.

Jediná podmínka je, že když něco po... neřekneš to na mě :-)
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83020
[quote="Lapak"]Squawkbox a FSInn určitě nemusíš mít oboje zároveň, jsou to dva programy, které dělají úplně to samé...
Jinak já vatsim objevil taky před pár měsíci a opravdu vřele doporučuju nejdřív nastudovat materiály v http://new.csav.cz/cs/vyukove-centrum/skola-pilotu (teda alespoň ty základní, ty pro CPT zatím asi nepotřebuješ :) ) a pak bejt tebou začnu s některým z letadel, pro který je na stejné stránce ten pack. Já začínal (začínám :) ) s B737 a v tom ČSAv packu jsou kompletní postupy co dělat krok po kroku od předletové přípravy po opuštění kokpitu...

Jo a poslouchání na stojánce je taky dobré, já to dělal tak, že jsem si vždycky vybral jedno letadlo a v duchu si říkal to, co má říkat a dělat on a časem se člověk i začne trefovat :)[/quote]

Já zase umím perfektně (nechci se chlubit, ale bez problémů) lítat s Boeingem 737-800.
A potom před odesláním (v ATC) - když to říká za mě, tak jsem před tím, než jsem např. potvrdil, tak jsem si říkal, co by jsem řekl v reálu, až budu lítat tady toto. :)
By PBily
#83021
[quote="marenadl3"][quote="Lapak"]Squawkbox a FSInn určitě nemusíš mít oboje zároveň, jsou to dva programy, které dělají úplně to samé...
Jinak já vatsim objevil taky před pár měsíci a opravdu vřele doporučuju nejdřív nastudovat materiály v http://new.csav.cz/cs/vyukove-centrum/skola-pilotu (teda alespoň ty základní, ty pro CPT zatím asi nepotřebuješ :) ) a pak bejt tebou začnu s některým z letadel, pro který je na stejné stránce ten pack. Já začínal (začínám :) ) s B737 a v tom ČSAv packu jsou kompletní postupy co dělat krok po kroku od předletové přípravy po opuštění kokpitu...

Jo a poslouchání na stojánce je taky dobré, já to dělal tak, že jsem si vždycky vybral jedno letadlo a v duchu si říkal to, co má říkat a dělat on a časem se člověk i začne trefovat :)[/quote]

Já zase umím perfektně (nechci se chlubit, ale bez problémů) lítat s Boeingem 737-800.
A potom před odesláním (v ATC) - když to říká za mě, tak jsem před tím, než jsem např. potvrdil, tak jsem si říkal, co by jsem řekl v reálu, až budu lítat tady toto. :)[/quote]

Záludná otázka... Jaký tah motoru použiješ pro vzlet?
Uživatelský avatar
By Lapak
#83023
[quote="PBily"]Marku, navrhuji Ti možnost připojit se TeamViewerem ...[/quote]

Platí to i pro ostatní? :)


[quote="marenadl3"]Já zase umím perfektně (nechci se chlubit, ale bez problémů) lítat s Boeingem 737-800 ...[/quote]

Tak tím líp pro tebe, jenom pozor, jestli myslíš toho B738 který je základně v FSX, tak reálný letadlo a s tím i trochu použitelnější addony do FSX (o kterých se na rozdíl od toho základního letadla dá říct, že už je to simulace) se dost razantně liší. Stejnětak komunikace v tom vestavěným ATC, která krom toho, že tam zdaleka není řečeno vše, co by mělo, tak je ještě podle amerických předpisů...
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83032
[quote="PBily"][quote="marenadl3"][quote="Lapak"]Squawkbox a FSInn určitě nemusíš mít oboje zároveň, jsou to dva programy, které dělají úplně to samé...
Jinak já vatsim objevil taky před pár měsíci a opravdu vřele doporučuju nejdřív nastudovat materiály v http://new.csav.cz/cs/vyukove-centrum/skola-pilotu (teda alespoň ty základní, ty pro CPT zatím asi nepotřebuješ :) ) a pak bejt tebou začnu s některým z letadel, pro který je na stejné stránce ten pack. Já začínal (začínám :) ) s B737 a v tom ČSAv packu jsou kompletní postupy co dělat krok po kroku od předletové přípravy po opuštění kokpitu...

Jo a poslouchání na stojánce je taky dobré, já to dělal tak, že jsem si vždycky vybral jedno letadlo a v duchu si říkal to, co má říkat a dělat on a časem se člověk i začne trefovat :)[/quote]

Já zase umím perfektně (nechci se chlubit, ale bez problémů) lítat s Boeingem 737-800.
A potom před odesláním (v ATC) - když to říká za mě, tak jsem před tím, než jsem např. potvrdil, tak jsem si říkal, co by jsem řekl v reálu, až budu lítat tady toto. :)[/quote]

Záludná otázka... Jaký tah motoru použiješ pro vzlet?[/quote]

No protitahy určitě ne... :D
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83042
Takže, aby jsem mé dotazy shrnul, přináším shrnutí:

Chci dostat tu odpověď, na kterou se ptám: Když spustím FSX a SquawkBox, jak mám postupovat dále? Respektive jak propojím SquawkBox s FSX, aby jsem lítal na síti VATSIM. Mám spuštěn pouze FSX a SB. Co dál? Díky.
By Dagger
#83054
A ještě jedna, asi blbá, ale pro jistotu, kontrolní otázka:

Na Vatsimu zaregistrován jsi?


Pokud ano, Zapni FS, připni SB (SquawkBox). Nastav si hlasové spojení (opět info na prvním odkaze, jenž Ti byl poslán), konfiguruj mikrofon (jenom propo, lítat na textu se nedoporučuje ani začátečníkům, lepší je se hned naučit hlasově, než se pak přeučovat) pak dej Connect. Vyplníš VATSIM ID, heslo, typ letadla a livery a vyplň server (taky někde na foru). No a nakonec dej Connect. Ale připojuj se jen na stojánkách, nikdy ne na dráze, nebo pojížděčce...
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83055
POKROK !!!

Nevím jak, ale přehodil jsem Squawk (nainstalovaný) z disku C na D a už to jede ... Nechápu ... :D
Dokázal jsem navázat komunikaci s \"Ground\", ale je tady jedno ale: nevidím okolní letadla a funguje mi normální ATC (kde třeba když zmáčknu číslo 1, tak se mi třeba potvrdí slova řídící věže atd.), což by fungovat nemělo. Je to prostě to základní ATC, dokud jsem nelítal pod VATSIMem. Takže jsem položil další otázku, doufám, že na ni dostanu odpověď. Zatím vše klape (kromě tohoto). :)
By Dagger
#83057
Je to někde v nastavení, takhle z fleku ti to neřeknu... Je tam někde něco jako Nezapínat okno ATC při započetí letu, tak něco...
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83059
[quote="Dagger"]Je to někde v nastavení, takhle z fleku ti to neřeknu... Je tam někde něco jako Nezapínat okno ATC při započetí letu, tak něco...[/quote]
Ale i tak, sice se mi tentokrát nezobrazí ATC, ale stále nevidím ostatní.
By Dagger
#83060
To musíš v tom SquawkBoxu...

V tom okně v pravé části je (po připojení) seznam ATC v dosahu (budeš-li to zkoušet v deset dopoledne, nikdo tam nebude). Danou frekvenci už musíš naladit růčo (as real as possible)...
Uživatelský avatar
By Lapak
#83061
A není to tím, že tam jenom nikdo není? :) Bohužel na vatsimu to není jak v reálu, že by tam stále někdo byl... Když jsme se dostali k infu o připojených lidech, tak doporučuju prográmek na http://www.vroute.net/ bohatě stačí jeho free verze, jednoduše v něm najdeš, kde a kdo je na síti připojenej jak ATC tak piloti... A krom toho je stejně dobře využitelnej na plánování IFR letů...
Uživatelský avatar
By Alfista164
#83064
To ATC okno - vypnutí/zapnutí - by mělo být hned na zákl. obrazovce fsky - resp. Create a flight. Nad obrázkem vybraného letadla - \"Start flight with ATC window\" nebo tak něco..
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83071
[quote="Alfista164"]To ATC okno - vypnutí/zapnutí - by mělo být hned na zákl. obrazovce fsky - resp. Create a flight. Nad obrázkem vybraného letadla - "Start flight with ATC window" nebo tak něco..[/quote]
Ano, ale to zaškrtnuté nemám a přesto se mi tam zobrazí ATC.
Připojil jsem se, všecko, ale prostě FSX se mi načetlo v základním, nepřipojilo se to na VATSIM, i když jsem komunikoval pomocí SquawkBoxu s "Ground".
Uživatelský avatar
By Alfista164
#83072
[quote="marenadl3"][quote="Alfista164"]To ATC okno - vypnutí/zapnutí - by mělo být hned na zákl. obrazovce fsky - resp. Create a flight. Nad obrázkem vybraného letadla - "Start flight with ATC window" nebo tak něco..[/quote]
Ano, ale to zaškrtnuté nemám a přesto se mi tam zobrazí ATC.
Připojil jsem se, všecko, ale prostě FSX se mi načetlo v základním, nepřipojilo se to na VATSIM, i když jsem komunikoval pomocí SquawkBoxu s "Ground".[/quote]

Tak připojil jsi se nebo nepřipojil? :D Ladil jsi na radiu frekvenci Ground nebo ne? Je rozdíl SB zapnout a potom se ještě připojit. Mluvil jsi přímo ty s GND nebo ne?
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83073
Já neladil nic. Prostě jsem dal ve SquawkBoxu \"Connect\", což je připojit, domluvil jsem se i s řídícím, ale FSX se nespárovalo a bylo to tak samo, jako ve volném letu, akorát jsem k tomu měl SquawkBox (v té chvíli to bylo něco jak spuštěný skype).
A jak si naladím \"automat\" - 122.8 MHz?
Uživatelský avatar
By Alfista164
#83074
122.800 = UNICOM. Je mi teda divny, že když jsi nic neladil tak jsi slyšel a mluvil s řídícím. Jedinně, že by si měl 121,9 (pokud jsi byl v Praze) už předlaněnou od načtení letadla. Ladí se to na radio panelu na COMM 1.
Uživatelský avatar
By Slon
#83075
Byl normálně online a mluvil semnou.
Uživatelský avatar
By marenadl3
#83077
[quote="Kory"]Byl normálně online a mluvil semnou.[/quote]
Přesně tak, online jsem byl, ale nikoho z letadel jsem neviděl. A někdo tam být musel, poněvadž jsem viděl napsáno: "CSAXXX, rychle pryc z runwaye".
Napadá mě ještě jeden experiment - co takhle zapnout FSX (jen do menu), zapnout SB a až poté to definitivně spustit (FSX)?