Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
#71659
Mě to dělá PMDG 737-700 taky, nikdy jsemto ale neřešil, i když mi bylo jasný, že v pořádku to asi není. Fakt je, že při Vr přitáhnu joystick úplně nadoraz k sobě, ale letadlo začne odlepovat čumák až o dost později, zhruba při té V2 + 15, přesně jak píše Luboš.
Uživatelský avatar
By Čondra
#71663
Očividně jo, když psal, že éro trimuje na 4,9, když mu to píše FMC.
By ASG29
#71664
Píšu, že si nejsem jistý, ale aby to opravdu bylo v zelené. Myslím, aby ta vypočítaná hodnota nebyla na kraji toho rozmezí. Je lepší to posunout víc do toho pole.
By rc_czech
#71666
[quote="Čondra87"]
K tomu vzletu. - Ještě Ti nikdo neřekl, že letadlo se zvedá přitahováním? :-) Vr=Rotate = Rychlost, při ketré se pomalu 3°/s přitahuje, letadlo se plyně odletpí. Přitahování se zastaví cca na 15°(Matika je to cca 5 sekund) :) A pak to letí.[/quote]
Kde si prisel na tech 15? Pritahuje se max na 10, aby si nezavadil ocasem o drahu, dal jak pise ADIO.

[quote="AJS"]
-Rotace se zahajuje při rychlosti Vr, ryclostí cca 3°/s. U 737 by tímhle způsobem mělo dojít k odlepení při cca 10°podélného sklonu. Rychlosti V2 musí být dosaženo do výšky 35ft (na suché dráze), zpravidla se ale letadlo odlepí až za ní. V průběhu rotace se nesmí pro pilotáž používat F/D! Po odlepení se přitahuje na rychlost V2+15, k tomu už se F/D používat může (u 737 ale třeba F/D vede na V2+20). Touhle rychlostí se má stoupat bez ohledu na to, jestli používáme F/D nebo ne. POZOR! Při pomalé rotaci, pod 3°/s, nebo při velmi lehkém letadle, se stává, že rychlost vzroste víc než na V2+20. Metodika, konkrétně tedy Flight Crew Training Manual (FCTM) Boeingu, říká, že v takovém případě se má letět s takovým podélným sklonem, při kterém rychlost už dál neroste, i když F/D vede na větší úhel! Hrozí totiž buď překročení maximálního podélného sklonu 20°, nebo velký pokles rychlosti, na který s ohledem na setrvačnosti nemusí být čas zareagovat. [/quote]
[quote="ČSAV SOP B737"]
When F/Os calls out „ROTATE“, pull smoothly the yoke to start rotation; the speed of rotation should be 3 degrees/sec and maximum bank 10° to avoid tailstrike[/quote]
[quote="Continental B737 Flight Manual"]
ROTATION AND LIFTOFF
As the airspeed approaches V1, the slight forward control column pressure is
relaxed to neutral, allowing for a smooth rotation to begin at VR.
At VR, rotate smoothly with one continuous motion approximating, but no more
than 2.5 degrees/sec. Using the normal rotation rate, the aircraft flies off the
runway as the pitch attitude increases, and a runway to fuselage clearance of
approximately 20 inches results.
Rotate initially toward a 15-degree attitude. This will result in an airspeed of
approximately V2 + 20 knots. Initially, the Flight Director will command 15
degrees nose up. However, the F/D pitch command will not be used during
rotation. Indicated airspeed and vertical speed are the primary instruments.
After the radio altitude and vertical speed increase, the Pilot Flying will adjust
pitch to coincide with F/D input. This pitch command under normal situations
will be V2 + 20 knots. The Flying Pilot will maintain the F/D input of V2 + 20
until reaching initial flap retraction altitude.
At light gross weights, an initial climbout at V2 + 20 will produce an excessive
deck angle. A slight difference between aircraft symbol and F/D pitch
command will be necessary to not exceed 25 degrees of pitch. This pitch limit
is for passenger comfort. The F/D pitch command will become synchronized
with the aircraft symbol as the flaps are retracted during acceleration to clean
maneuvering speed.
Because the aircraft is geometrically limited, it cannot be rotated to a body angle
that will prevent it from becoming airborne with takeoff thrust. Premature
rotation will probably result in the aircraft becoming airborne before the normal
liftoff point, and at a slower than normal speed. Since this speed will be
considerably below the best angle of climb speed, the initial climb profile may
be greatly reduced.
The aircraft has a very low angle of attack on the ground in three-point attitude.
Delaying rotation (waiting for the aircraft to “Fly Itself” off the ground) will
increase the liftoff distance considerably.
The airspeed indicator will lag momentarily during rotation due to the vertical
movement of the static ports relative to the direction of flight as the nose is
lifted.
When a positive rate of climb has been verified on the IVSI and altimeter, either
pilot will call, “POSITIVE RATE.” When a positive rate of climb is confirmed,
the Pilot Flying will call “GEAR UP,” stabilize airspeed at V2 + 20 knots, and
transition to the F/D pitch command.
In roll, the F/D commands wings level to 400 feet RA, then selected bank angle
limit to the selected heading when a new roll mode is selected.
Selection of pitch and roll modes other than TOGA are inhibited below 400 feet
RA.
During takeoff or initial climb, if a center tank LOW PRESSURE light(s)
illuminates, the center tank pump(s) may remain on until the climb attitude is
reduced and the light(s) extinguishes or workload allows for the pump(s) to be
positioned to OFF. When established in a level attitude at cruise, if the center
tank contains usable fuel and the center tank switches are off, center tank pump
switches may be positioned to ON again. Verify the LOW PRESSURE light
extinguish and position both switches to OFF when both LOW PRESSURE lights
illuminate.[/quote]
Uživatelský avatar
By Filipos
#71668
V simulátoru je kvůli absenci sil v řízení poněkud snadnější při Vr příliš přitáhnout a udělat tailstrike; proto jsem způsob rotace v SOPu lehce upravil, aby k tomuto jevu nedocházelo. Navíc mám z PIPERů stejně dojem, že spousta pilotů za to pořád moc tahá.

Pro piloty ČSAv by měly být závazné naše postupy, tak na to dávejte pozor :)

Jinak, PMDG 737 stejně - pokud si dobře vzpomínám - neumí počítat polohu trimu pro vzlet a hodnota v FMC je pořád stejná (kolem těch 5). Navíc mám za to, že tam snad docházelo k nějakým rozporům co se týče polohy CG.
Uživatelský avatar
By Pavel
#71670
Vy u 737 nemáte load diagram, ze kterýho určíte po zahreslení všech hodnot CG? To my u MDčka jo, heč :P
Uživatelský avatar
By Filipos
#71673
Samozřejmě že CG známe. Jen jsem si vzpomněl, že mi kdysi dávno PMDG dělalo rozpory v poloze CG v load manageru a v FSce nebo něco v tom smyslu, nic víc.
By Willi
#71676
Nevím co dělám špatně. Myslíte, že je chyba u mě, nebo spíš u letadla? Je fakt, že mi toto nedělalo.
By Willi
#71677
Podařilo se mi problém vyřešit. Nevím ale jestli správně. Na trimu je zelené pole, tak sem to natrimoval až na konec tohoto pole (7-8). Nevím jestli je to správně, ale opravdu při Vr se mi v pohodě zvedá čumák. Je to v pořádku mít trim (sice v zelném poli) na 7, když FMC ukazuje 4.90 ?
Uživatelský avatar
By Čondra
#71679
Někde tu někdo psal, že u B738 to FMC počítá stejně. Je to dost možný. (Chyba addonu)
Uživatelský avatar
By kopcimek
#71680
Ano, je to tak..PMDG 737 ať už 600,700,800,900 (ne)počítají trim, a je pořád na 4,90(-700) a 5,50(-800). Takže se na něj nedá spolehnout. Mě osobně to ale nikdy neblblo. Je fakt, že při nakládání letadla se vždy držim ve středu CG v FSPax. Na to třeba dát pozor.
Jinak pokud to Lubošovi pomáhá při vzletu natrimovat na 7-8, nechť to dělá. Je to sice v rozporu s reálem, ale lepší než se zvedat až při rychlosti V2+15. To je opravdu víc o hubu a rozbití si letadla.

K té rychlosti rotace: Je to tak jak se píše v SOPu - Jde o to, že ta rychlost 3°/sec je úhlová rychlost! Je to stejný jako při zatáčení, ale vztažené k příčné ose stroje. (zatáčení je podelná osa mam dojem) V osách mam sám trochu guláš :D
By Willi
#71684
[quote="kopcimek"]Jinak pokud to Lubošovi pomáhá při vzletu natrimovat na 7-8, nechť to dělá. Je to sice v rozporu s reálem, ale lepší než se zvedat až při rychlosti V2+15. To je opravdu víc o hubu a rozbití si letadla.[/quote]
Ok. Takže to tak budu dělat. Ale co pak? Co po vzletu, mám to nechat tak, nebo to hodit na těch 5.80?

[quote="kopcimek"]Je fakt, že při nakládání letadla se vždy držim ve středu CG v FSPax.[/quote]
Moment, takže bych měl mít CG 50% ? Jak se to dá udělat? Díky za odpovědi.
By ASG29
#71685
Špatně to zase není, pro vzlet tam je to zelené pole (když se nebudeš držet výpočtu CG). Podle toho, co píšeš, bych hádal, že máš špatně naložené letadlo, nejspíš máš velkou váhu na předku. A napadá mne - nezačalo ti to blbnout poté, co jsi začal používat FSPax? Tam se musí totiž v loadmanageru dole odškrtnout políčko na zakázání/povolení (?) vypočítávání polohy CG. A taky to chce mít dobře nastavené .ini.
Uživatelský avatar
By Filipos
#71689
[quote="Willi"]Ok. Takže to tak budu dělat. Ale co pak? Co po vzletu, mám to nechat tak, nebo to hodit na těch 5.80?[/quote]

Ne. Je třeba si uvědomit, že se trimuje na rychlost, ne na žádnou hodnotu - ta je daná čistě pro vzlet v závislosti na CG. Po vzletu se nastaví nějaký podélný sklon, aby letadlo stoupalo rychlostí plusmínus V2+15 a letadlo se vyváží, aby se odstranily síly v řízení. Po připnutí A/P se pak o to není potřeba starat, protože si trimuje A/P sám.

Jinak, v souvislosti s tímto mě napadá nehoda, která se stala B738 OK-TVA Travel Servicu tuším v Egyptě roku 2003 (?). Letadlo jim tam špatně naložili nákladem, reálné CG neodpovídalo CG v loadsheetu a tudíž bylo i špatné nastavení trimu; při nějakých 80 uzlech letadlo začalo samo rotovat a udělalo tailstrike. Kapitán vzlet přerušil a bezpečně se vrátil na stojánku.

[quote="Willi"]Moment, takže bych měl mít CG 50% ? Jak se to dá udělat? Díky za odpovědi.[/quote]

U 737 bývá obvyklé CG v rozmezí nějakých cca 15 - 25 % MAC, přičemž nad 20 už je to tzv. loading for performance (zadní centráž snižuje do jisté míry spotřebu paliva, ovlivňuje pozitivně letové vlastnosti letadla a má pár dalších kladů; zase se to ale nesmí přehnat). Pokud máš FSPax, jde to tam pěkně ohlídat - pro mě osobně jeden z pár důvodů, proč to vlastně používám; pokud ne, je to horší.
By Norman Ramsey Briggs
#71690
[quote="Filipos"]Jinak, v souvislosti s tímto mě napadá nehoda, která se stala B738 Travel Servicu tuším v Egyptě. Letadlo jim tam špatně naložili nákladem, reálné CG neodpovídalo CG v loadsheetu a tudíž bylo i špatné nastavení trimu; při Vr pak za to PF zatáhl tak, jak byl zvyklý, letadlo přetáhl a udělal tailstrike.[/quote]

Hele, kdy to bylo? Na podzim roku 2006 jsme odlítali z Sharm El Sheiku s B738 TVS a po odletu a zhruba tři-čtvrtě hodinovém vyčkávání jsme se vrátili. Bylo řečeno, že se jedná o drobnou závadu a také byly bludy typu, že šlo o motor. Je fakt že letadlo vydávalo podivný zvuky a lidi v zadu moc v klidu nebyli, ale ve předu nebylo nic cítitl...
Uživatelský avatar
By Filipos
#71691
Viz. výše, OK-TVA, Hurgáda, květen 2003. Pokud znáš registraci, nemusel by být problém to zjistit.
Uživatelský avatar
By kopcimek
#71692
To by odpovídalo..Nemůžou říct cestujícím: \"hele nakladač udělal to a to špatně, s tim jde ruku v ruce trim a následné přetažení letadla při vzletu. Jedná se o tailstrike, takže lidi na zemi se na to kouknou a za 2 hodinky poletíme znovu, nemějte žádné obavy. To vyčkávání je způsobené tím, že musíme dodržet MLW, aby nebyl problém...Už tomu rozumíííte?\" :D
Takže takhle ne, prostě se jednalo o drobnou závadu a bylo to vyřešené.
To nic, jen jsem chtěl k tomu něco napsat :)

PS: Aha tak ne, ale takovýhle jednání s cesťákama na rovinu by se mě líbilo...Drobná závada?? Pche, já chci vědět co se stalo...ty závado :D
By Willi
#71695
[quote="Filipos"]U 737 bývá obvyklé CG v rozmezí nějakých cca 15 - 25 % MAC[/quote]
Nikde sem neviděl, že by se dalo CG nastavit. Ve FS je payload - to je ono? Kde se to nastavuje? Ale třeba na to CG hraje roli množství paliva. Tak když sem měl v každé nádrži 60% (kromě CTR) tak sem měl 28%, ale když se to pohybuje normálně do 25%, tak jak se to dělá v reálu aby to bylo max do těch 25% ? To se strkají všechny zavazadla dopředu? Nebo tlusťochům řeknou ať si sednou dopředu?