Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
By Willi
#77550
Po dlouhé pauze jsem zase letěl online.

Všechno proběhlo v rámci možností dobře. ALE:
Měl jsem zásadní problém s komunikací. LKPR_TWR v pohodě. LKPR_APP první náznaky, že něco není v pořádku, asi jsem ho párkrát neslyšel. LKAA_CRT, tady jsem ho slyšel jenom někdy. Na frekvenci byl klid, tak jsem chtěl něco říct a jak jsem zmáčkl ctrl, tak jako by se linka aktivovala a začal být na ní ruch, tak jsem ztichl. Pak jsem to zkusil znova. To mi už ATC vynadal, ať jim neskáču do řeči a za to se omlouvám, ale já za to nemohl. LZIB_TWR podobný problém. Prvně to šlo dobře, vypadávali koncovky, ale pak už sem ho neslyšel vůbec. Pak zase jo, zkouška spojení 5/5. Říkám si, že snad to bude dobrý. Pak mi napsal chatem instrukci a z toho jsem vyvodil, že mě neslyšel. Na zemi jsem to zkusil a bylo to ok. Potom jsem se znova připojil v LKPR a zeptal se TWR. Zkouška spojení 5/5. Tak já nevím, kde je chyba. Tato chyba se strašně špatně popisuje, chvíli jsem ho slyšel, chvíli vypadávaly koncovky a někde se komunikace aktivovala při stisknutí ctrl. Jestli mě slyšeli ATC, to nemůžu potvrdit. Je možný, že je to internetem, ale to by se podle mě projevovalo jinak.
Poradíte mi prosím? Děkuji.
By Willi
#77574
[quote="Čondra87"]AVG, nebo avast, co?[/quote]

Ne. NOD32 Antivirus od ESETU. Každopádně na příští let si tyhle srandy vypnu (antiviry, firewall atd.) a zkusím si pohrát s rádiem. A uvidíme, jestli to bude pořád blbnout.

Každopádně děkuji za rychlé reakce.
By Swop
#77589
Ahoj, pripojuji se s podonym problemem. Po par vtzerinach komunikace se prijem vypne a obnovi se pouze kdyz stisknu tlacitko pro vysilani, v tu chvili opet par vterin bezi a opetovne se vypne a takto porad dokola. Bohuzel mi to dela i kdyz ladim na COM2, antivir shozeny a FW vypnuty :). Uz me napada jen reinstall FSINN.
Uživatelský avatar
By ihrdlicka
#77591
Já osobně po každým připojení musím v Control panelu/voice/VATSIM znovu vybrat zařízení pro mikrofon a headset. Když to neudělám, tak mi voice blbne...
Nevím - zkuste to.
Uživatelský avatar
By Pavel Muroň
#77592
Měl jsem stejný problém, na 99% je to firewall, viz forum na vatsim.net - FSINN, port forwarding.
Po pořízení nového PC jsem měl taky problémy, ale ty souvisely s FSINN a registrací prvků OLE a OCX. Oupa tady na fóru napsal, že ve W7 se to musí udělat ručně, tak jsem to udělal a od té doby už je klid.

K té registraci - s pomocí příkazu regsvr32 v příkazovém řádku jsem neuspěl, pokud je v názvu registrovaného souboru mezera, tak se mi příkaz neprovedl. Ale registrace způsobem přetažení registrovaného souboru myší na soubor regsvr32.exe v průzkumníkovi fungoval v pohodě.
Uživatelský avatar
By Pavel
#77593
Mezeru v CMD řešit přes uvozovky...
Např xcopy program files se neprovede, ale xcopy \"program files\" ano.

PB
Uživatelský avatar
By amalka
#77594
Skoro bych řekl, že ti co tu hlásí ten problém s vypadáváním voice mají stejný modem/router resp. poskytovatele. Ten popis závady jasné ukazuje na firewall resp. portforwarding buď přímo na vašem zařízení nebo na infrastruktuře poskytovatele. Reinstalace fsinnu nic nevyřeší, sb by se mělo chovat úplně stejně.

Co s tím osobně nevím, normálně není pro vatsim potřeba router nijak konfigurovat. Zkuste všichni kdo tento problém máte napsat typ připojení k internetu a použitý router, pokud nemáte veřejnou ip přímo na pc s fsinnem.
Uživatelský avatar
By Pavel
#77600
Zajimavy ze Zyxel P660 mam taky a s voicem jsem nikdy problem nemel. Ale zas to ma miliony jinejch programu jako ze temer vubec nefunguje ping na IPčko zvenčí, obcas se kouše apod.
Uživatelský avatar
By amalka
#77601
[quote="Pavel"]Zajimavy ze Zyxel P660 mam taky a s voicem jsem nikdy problem nemel. Ale zas to ma miliony jinejch programu jako ze temer vubec nefunguje ping na IPčko zvenčí, obcas se kouše apod.[/quote]

No PING na WAN je obvykle nastaven na DROP, což je jediné rozumné nastavení. Nevidím sebemenší důvod, proč by měl modem bonzovat, že na dané IP cokoliv běží.
Uživatelský avatar
By Pavel Muroň
#77608
[quote="amalka"]V čem ta konfigurace spočívala? Předpokládám že mluvíš o firewallu v modemu?[/quote]
JJ, byl to firewall v modemu. Myslím, že jsme to řešili před cca rokem a půl spolu. Nejdřív jsem ten firewall vypnul a když bylo jasno že je to ono, tak jsem ladil ty porty, nejsem u sebe , nevím jaké. Ale prostě jsem je opsal z toho fóra FSINN. Tady bacha, změny se projevují až po určité době, nepřišel jsem na to proč, ale byl jsem z toho dost na prášky, protože to chvíli nefunguje, pak zase jako jo, ale většinou jsem už měl i nějakou další změnu v nastavení... Ideální na toto je restart modemu po každé změně, to je 100%, ale nastavování pak trvá šíleně dlouho.

Add rozdíl v routerech - napadá pouze verze firmware, tu jsem dělal jen jednou, kdysi při přechodu z ADSL na ADSL2+.
Uživatelský avatar
By Pavel
#77612
[quote="amalka"][quote="Pavel"]Zajimavy ze Zyxel P660 mam taky a s voicem jsem nikdy problem nemel. Ale zas to ma miliony jinejch programu jako ze temer vubec nefunguje ping na IPčko zvenčí, obcas se kouše apod.[/quote]

No PING na WAN je obvykle nastaven na DROP, což je jediné rozumné nastavení. Nevidím sebemenší důvod, proč by měl modem bonzovat, že na dané IP cokoliv běží.[/quote]
Jenže ten modem je "neviditelnej" pro jakýkoliv příchozí spojení, třeba na hosting multiplayeru FSky. Já to hostnu, ale nikdo na mým veřejnym IPčku nic nevidí. A port forwardingem to neni :/
Uživatelský avatar
By radarada
#77615
Hi,
pozor - ony Zyxely se musi nastavovat na 2x.
Jednak je potreba nastavit port forwarding pro konkretni porty a druhak je pak potreba povolit ty porty jeste v tom vnitrnim firewallu pro smer WAN to LAN. Musi byt nastaveno oboji, jinak to nechodi.

Rada
By Swop
#77637
Ahoj, mam modem Huawei 520, a problemy stale pretrvavaji i pri vypnutem firewallu na modemu i v OS. I po reinstalu FSinnu je to stejne. Zvlastni je ze cca pred 14 dny mi to jeste chodilo relativne bez problemu a problemy nastaly az minuly vikend. Uz si s tim opravdu nevim rady. Napada me uz jen reinstall celeho PC :), kde je mimochodem temer cista instalace mimo Fsky na pc nebezi v podstate nic jineho.
Uživatelský avatar
By amalka
#77657
Tak sem se za vás lenochy cvičně zkusil zeptat strýčka Googla.:

. Assuming a typical wire-router:

No ports at all are required to open in router to connect the client to VATSIM. Then you can do alla required VATSIM-operation with only one exception. To receive VATSIM voice continues, it is requireed to open UDP port 3290.

If you have router you normaly need manual config the router.

There are two general way to do this:
A) To open and forward port UDP 3290 to the IP-address of the PC with SB3 (or FSInn).
B) To open port UDP 3290 trigged by TCP 6809 ( \'cause SB3 does continues send messages at TCP 6809, IP-address of the PC with SB3 are not required to know).


However if you send voice, the port should automatically be hold open by the router to receive voice for a while. That mean if you push the SB3 push to talk button, you should be able to receive VATSIM voice for a while after the push (router open port timeout).


Takže pokud máte dementní router (případně pouze dementní verzi firmwaru), který jako já neudrží myšlenku (v tomto případě záznam v maškarádě port/ip) déle než několik vteřin, pak je nutné udělat následující.

Natvrdo si nastavit port forwarding z WAN do LAN portu UDP 3290 na neveřejnou IP adresu PC. kde běží FSInn (SB).

Jak toto udělat konkrétně na vašem typu dementního routeru je nutné nastudovat v manuálu. Obvykle postačuje zajistit jen onen port forwarding a patřičný záznam ve firewallu (routeru) se vytvoří sám, nicméně jak poznamenal Rada, jsou i modemy, kde je nutné udělat obojí zvlášť. Tedy jednak vytvořit záznam pro port forward a zároveň v pravidlech firewallu povolit, aby se příchozí provoz UDP na port 3290 na WAN rozhraní dále zpracovával.

Pro jistotu ještě připomínám, že pokud využíváte v domácí síti DHCP a nemáte nastavené pevné přidělování vnitřních neveřejných IP adres, pak je potřeba dát pozor na to, aby se po nějaké době nezměnila IP adresa vašeho PC s FSInnem/SB, čímž by definovaný port forwarding přestal fungovat. Toto řeší inteligentní modemy například tak, že port forward se nepřiřazuje na vnitřní IP ale rovnou na jméno zařízení, takže je vždy vytvořen správný tunel, když se IP adresa počítače s FSInnem změní.
By Swop
#77670
[quote="amalka"]Tak sem se za vás lenochy cvičně zkusil zeptat strýčka Googla.:

. Assuming a typical wire-router:

No ports at all are required to open in router to connect the client to VATSIM. Then you can do alla required VATSIM-operation with only one exception. To receive VATSIM voice continues, it is requireed to open UDP port 3290.

If you have router you normaly need manual config the router.

There are two general way to do this:
A) To open and forward port UDP 3290 to the IP-address of the PC with SB3 (or FSInn).
B) To open port UDP 3290 trigged by TCP 6809 ( \'cause SB3 does continues send messages at TCP 6809, IP-address of the PC with SB3 are not required to know).


However if you send voice, the port should automatically be hold open by the router to receive voice for a while. That mean if you push the SB3 push to talk button, you should be able to receive VATSIM voice for a while after the push (router open port timeout).


Takže pokud máte dementní router (případně pouze dementní verzi firmwaru), který jako já neudrží myšlenku (v tomto případě záznam v maškarádě port/ip) déle než několik vteřin, pak je nutné udělat následující.

Natvrdo si nastavit port forwarding z WAN do LAN portu UDP 3290 na neveřejnou IP adresu PC. kde běží FSInn (SB).

Jak toto udělat konkrétně na vašem typu dementního routeru je nutné nastudovat v manuálu. Obvykle postačuje zajistit jen onen port forwarding a patřičný záznam ve firewallu (routeru) se vytvoří sám, nicméně jak poznamenal Rada, jsou i modemy, kde je nutné udělat obojí zvlášť. Tedy jednak vytvořit záznam pro port forward a zároveň v pravidlech firewallu povolit, aby se příchozí provoz UDP na port 3290 na WAN rozhraní dále zpracovával.

Pro jistotu ještě připomínám, že pokud využíváte v domácí síti DHCP a nemáte nastavené pevné přidělování vnitřních neveřejných IP adres, pak je potřeba dát pozor na to, aby se po nějaké době nezměnila IP adresa vašeho PC s FSInnem/SB, čímž by definovaný port forwarding přestal fungovat. Toto řeší inteligentní modemy například tak, že port forward se nepřiřazuje na vnitřní IP ale rovnou na jméno zařízení, takže je vždy vytvořen správný tunel, když se IP adresa počítače s FSInnem změní.[/quote]

Dekuju za radu, po rebootu to vypada, ze to zabralo. Diky
By Swop
#78133
Tak opět se na vás dovolím obrátit. Bohužel po pár dnech se problém objevil znovu, ačkoliv jsem nijak nezasahoval do nastaveni routeru, směrování portu je nastaveno správně, firewall v routeru i SW v PC a anitvir jsou vypnute, zadny jiny program to blokovat nemuze, jelikoz tam nic jineho nebezi. Zacinam byt opravdu trochu v koncich, zkousel jsem i ruzne \"brikule\" s FSINNem, nastavovani vseho mozneho ale vse beze zmeny :(. Muze na to mit vliv nejake nastaveni u poskytovatele internetu?
Uživatelský avatar
By amalka
#78141
[quote="Swop"]Tak opět se na vás dovolím obrátit. Bohužel po pár dnech se problém objevil znovu, ačkoliv jsem nijak nezasahoval do nastaveni routeru, směrování portu je nastaveno správně, firewall v routeru i SW v PC a anitvir jsou vypnute, zadny jiny program to blokovat nemuze, jelikoz tam nic jineho nebezi. Zacinam byt opravdu trochu v koncich, zkousel jsem i ruzne "brikule" s FSINNem, nastavovani vseho mozneho ale vse beze zmeny :(. Muze na to mit vliv nejake nastaveni u poskytovatele internetu?[/quote]

Nemůže. Zkus reset routeru, vypadá to, že máš extra srágoru. :P P.S. Co update firmware modemu?