Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
Uživatelský avatar
By tmx
#59452
Právě jsem se na vroute dozvěděl, že VAT France slaví tři roky a tak mě napadlo, jak dlouho vlastně funguje český vacc? Pokud mě mé nabyté znalosti neklamou, tak předpokládám, že asi od samého začátku Vatsimu, ale jak dlouho ještě předtím pod Satco?
Uživatelský avatar
By PavelS
#59454
No, existovali/ují asi 3 weby, dokládající vývoj sítě SATCO/VATSIM v ČR. Jsou to :

a) \"Viditelný kocour\" M. Brodila - tam se sešli úplně první virtuální piloti a řídící (FS98 vs. ProController) a zkusili to jako první. Tento web, jehož historická, ale i literární hodnota byla nevyčíslitelná, jsem již nenašel celý funkční. Je možné, že někde v archivu existuje. Web spočíval v komentování prvních zážitků z online létání po světě + popisu asi 150ti dalších (šílených) aktivit svého majitele, Michala Brodila. Předpokládám, že mohlo být v roce 1998. Nicméně tam se ještě o VACC CZ jako takovém nemluvilo.

b) Web \"TakeOff\" současného ATC O. Fraňka, který byl sice zrušen v roce 2005 ale z něhož dodnes existuje výcuc \"The Best Off\" (sou tam i obrázky) a dodnes se z VACC-CZ odkazuje na tamější \"Školička\". TakeOff byl také přímým předchůdcem dnešního VACC CZ webu.

c) Velmi obscurní je web \"Mailové konference Pandora - SATCOCZ\", což bylo předchůdce současného fora VACC CZ. jak z názvu vyplývá, tak šlo původně o projekt ještě SATCO a posléze změněno na VATSIM. V letech 1999-2004 tam bylo řešeno drtivé množství problémů souvisejících s VACC CZ a rovněž tam je podle mne první zmínka o VACC-CZ, z března 1999. Nicméně konference prošla podobným vývojem, jako forum zde a mysím, že příspěvky do 3.1999 byly zničeni, proto pravděpodobně bylo VACC CZ ustanoveno již dříve.

Zevrubá znalost historických skutečnosti bude od 1.2010 povinnou součástí zkoušky nových ATC.
Uživatelský avatar
By tmx
#59457
Teda i tak je tam toho dost na počtení v neděl ní odpoledne v posteli. :)
Rozloučil jsem se s ATC a po dvou hodinách odpojil linku. Naštěstí držela jako přibitá. A závěr pro tuto chvíli? Škoda, že se povely jen píší. Mluvené slovo by bylo něco úžasného !!! Anebo taky jinak. Ještě štěstí, že se povely jen píší. Kdyby se tohle mluvilo, tak jsem definitivně ztracený. Věřím, že maximálně bych rozeznal svůj volací znak, ale to by bylo asi tak vše.
Uživatelský avatar
By PavelS
#59458
Našel jsem i zbytky (velmi slabý odvar původního rozsahu) \"Viditelného kocoura\" na adrese http://viditelnykocour.inet-box.cz/vidi ... tams02.htm - je to v podstatě brodilův deníček, zväčšia o SATCO/VATSIM. Vždy dole na stránce je klikátko \"Starší NOTAMY naleznete zde\" a posunete se asi třikrát dále do historie. NOTAMY obsahují řadu dalších navazujících odkazů, ale není to již plný \"Viditelný Kocour\" se všemi možnými aktivitami MB.