Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
#57354
[quote="ihrdlicka"]Neukamenujte mě, ale já v tom pořát plavu :(
jak to chápu já tak (v základu a zjednodušeně):
V1 1. není závislé na TOW (tedy přímo - nepřímo samozřejmě ano)
2. je závislé na nadmořské výšce (tlaku), teplotě a vzletovému režimu motorů a délce dráhy (nepřímo)
VR a dále 1. je závislé na TOW, nastavení klapek a t.d.

V praxi u TUčka postupuji tak, že na základě TOW vyjde nějaká Vr. Na základě Vr dohledám příslušnou V1. Tam můžou v určitém případě (délka dráhy, teplota, nadmořská výška) vyjít dvě rozdílné rychlosti jak na Takeoff thrust, tak na Nominal thrust, nebo vyjde pouze jedna a nebo nevyjde žádná. To je stav, kdy se vykládají kufry, případně pasažéři společně s kufry.
Řídím logikou že je žádoucí (podle mého), aby V1 bylo co nejblíže Vr. Což v některých případech může být rychlost totožná.

Ještě přikládám tabulku podle které postupuji www.ivoftpivo.ic.cz/v1.pdf

A teď do mě....[/quote]

V1 je přímo závislá na TOW (jo je to tak) > když za jakýchkoliv podmínek ubereš tunu, V1 jde dolů.
V1 je nepřímo závislá na délce dráhy..... ALe je závislá právě na vykládání kufrů.

Pokusím se ještě jenou shrnout o co jde v tom magickém slovním spojení "Balanced Field Length" (BFL).

Takže BFL je naprosto virtuální, až abstraktní pojem, který naprosto teoreticky říká, že letadlo je v nějakém režimu (proto abstraktní) v nějakých podmínkách (proto abstraktní) s nějakou hmotností (proto abstraktní) schopno na dráze dlouhé xxx (proto abstraktní) metrů buď na V1 bezpečně zastavit v případě RTO 35 feetů před koncem runvaye, nebo vzlétnout (za určitých podmínek, např single eng > proto abstraktní) a letět ve výšce 35 feetů. Balanced field length ale nepřímo říká, že letadlo musí v bodě V1 dosáhnout určizou rychlost, aby bylo schopno se na zbytku dráhy za určitých podmínek bezpečně odlepit. Proto je to V1!!!! V1 znamená že před koncem runwaye budu ve vzduchu s daným počtem fungujících motorů. Jakmile je na runwayi (málo) vody, je to jinak, protože adhese. Jakmile je na runwayi hodně vody (standing water), je to jinak, protože podvozky mají větší valivý odpor. Těch faktorů je tam milion, já se jen snažil vysvětlit pojem V1 v abstraktím spojením s abstraktním BFL, což je základ.

Nakonec dám, že když posádka zjistí, že bude odlétat těsně na hranici BFL, radši 2 lidi vyloží, nebo se bude v okamžiku V1 hooodně snažit a udělá hodně dobrý briefing, protože to je o ústa. Žádný pilot dvou a více motorového letadle neodlítne, pokud nebude splňovat BFL nebo lépe.
#57363
Ještě bych doplnil, že v dnešní době jsou u velkých dopravních letadel používány specializované programy (používá např. i ČSA), které na základě vložených informací o počasí, dráze, hmotnosti letadla a o jiných podmínkách dokáží vypočítat mnou už dříve zmiňovanou PTOW, což je maximální vzletová hmotnost z hlediska výkonů, kterou lze v daných podmínkách použít (tedy aby byly splněny podmínky, které výše popsal Jindra). Proto myslím není reálná idea vykládání pasažérů/kufrů, protože piloti budou vědět už mnohem dříve, jestli budou na dané hmotnosti za daných podmínek schopni odletět :)
Tyto programy navíc počítají i rychlosti na vzlet, výkony motorů, možnost použitelného FLEX/reduced thrust/de-rate a ještě mnoho jiných moc užitečných věcí.
#57366
Mno protože to potřebuje vědět i podmínky na dráze, tak to logicky piloti mnohem dříve vědět nebudou. :P

Tohle se stejně ale normálně neřeší, pouze v případě kdy jsou podmínky extrémní nebo neznámé letiště.

Mě by spíš zajímalo, když už se váží kufry na desetiny kila, s jakou vahou se počítá pro pax? Nebo se někde váží i pax? Tam přece může dojít k tak fatálním rozdílům, že vůbec nehraje roli, jestli můj kufr váží 20 nebo 50 kilo.
#57368
Tak podmínky ví z METARu už před letem, takže... :) Ale jinak souhlas, ta situace asi těžko nastane.

Na hmotnost pasažérů jsou tabulky. U většího počtu lidí proto může dělat rozdíl mezi vypočítanou a skutečnou hmotností docela hodně. AJS na flightsimu psal - už je to ale déle, tak cca rok 2004/5 - že u ATRka to bylo dost poznat i na spotřebě, na B737 míň. Ale až na spotřebě, výpočty pro vzlet byly počítány s vypočítanou hmotností v loadsheetu.
Příjde mi to dost zvláštní, kór při porovnání s přesným vážením bagáže...
#57377
No jistě, jenže Filip mluví o tom, že to má pilot vypočítané dopředu. Což je nesmysl, protože ten výpočet potřebuje AKTUÁLNÍ stav dráhy resp. počasí. Takže zrovna FLEX TEMP resp. V rychlosti imho asi pilot v deskách před letem nedostane...
#57388
Vyjádřil jsem se nepřesně. Tím \"před letem\" jsem myslel při briefingu někde v místnosti na letišti, kde se piloti koukají na NOTAMy a METARy a provádějí předletovou přípravu těsně před cestou do letadla. Tam už stav dráhy znají...
#57390
[quote="Filipos"]Vyjádřil jsem se nepřesně. Tím "před letem" jsem myslel při briefingu někde v místnosti na letišti, kde se piloti koukají na NOTAMy a METARy a provádějí předletovou přípravu těsně před cestou do letadla. Tam už stav dráhy znají...[/quote]

No to právě neznají... Navíc neznají v tu chvíli ani váhu bagáže.
#57965
Sice diskuze utekla od původního tématu, ale chybí mi tu pánové odpověď na nastíněný dotaz. PAX: S jakou váhou vztažmo na osobu se při stanovení předpokládané užitné hmotnosti uvažuje?