Forum pro otázky a diskuze o českém VATSIMu a online létání všeobecně.
Uživatelský avatar
By storry
#57857
Ahoj, lítám s B737-400 default FS9. Velmi často se mi stává, že po vzletu se mi od různé výšky zblázní airspeed, resp. spadne na 0. Umí si všichni představit co na to AP, který se okamžitě snaží znovu získat rychlost, klamán čidlem, že je nulová.
Umím se s tím vyrovnat při stoupání do dané letové hladiny, byť je to nepříjemné. Sleduji rychlost alespoň v machu a snažím se podle aktuální výšky nastavit ručně plyn na optimální hodnotu, abych se buď nezřítil nebo nepoškodil konstrukci.
Nezvladatelné jsou však momenty při klesání a přípravy na aprroach, kdy potřebuji nejdříve pod 10 000 ft zabrzdit na 250 knt a nemám žádné rozumné měřítko. (jedině orientačně Groundspeed ze ServInfo, nebo opět z přepočtu macha aktuální podle výšky). Nicméně spolehlivé uchycení na ILS je za těchto okolností obtížné a stačí malá nepozornost (zejména při chatu na UNI 122,8) a následuje katastrofa.
Ruční hlídání plynu a to vše okolo odvádí pozornost od dalších potřebných úkonů, takže například v důsledku toho i přes naprosto unikátní přiblížení za takto ztížených podmínek, jsem při svém posledním letu bohužel příliš pozdě zjistil, že v tom všem zmatku jsem zapomněl vytáhnout podvozek. Tato stupidní chyba byla pro mne poslední kapka a potupen volám o radu.

Takže jsou tu dva dotazy
1) Je tento stav běžný? Chápu, že indikovaná rychlost může být údajem klamným a záleží rovněž na podmínkách jako je směr a síla větru, ale úplný výpadek....

2) Pokud nastává taková situace, existuje lepší recept jak by se měl pilot zachovat. Kdybych měl tento problém v reálu, určitě bych si nechal od řídícího hlásit radarem zaznamenou rychlost (pak samozřejmě s tím, že to je groundspeed).
Uživatelský avatar
By Filip
#57860
Ahoj, tak tohle bych viděl na to, že ti zamrzne pitotova trubice. Musíš si zapnout vyhřívání. Něco jako \"pitot heat\".
Jinak co se týče IAS (indikované rychlosti), tak ti přesně vypovídá o tom, jak je letadlo ofukované vzduchem. Takže na info o tom, jestli jsi blízko pádu, nebo naopak blízko \"nepřekročitelné rychlosti\", je ideální.
Uživatelský avatar
By Filipos
#57866
Tento problém je na 99,9% způsoben zamrzáním pitotky, o tom žádná. Řešil bych to tak, že bych zapnul zmíněné vyhřívání, jinak to prostě nejde, pitotka zamrznout nesmí :) Jednomu B757 před několika (hodně) lety v Peru nechali zalepené všechny pitot-statické sondy a jak to dopadlo (pro ty co neví, na youtube je o tom díl Air Crash Investigation).

Ale dovolte, abych tento topic využil v vlastnímu dotazu.

Na EFISech v moderních letadlech jak známo není zobrazena IAS, ale CAS - calibrated air speed. Vím, že je nějak opravená od chyby přístroje, ale nechápu, jak se to dělá a jaký to má vůbec vliv na zobrazenou hodnotu?
Uživatelský avatar
By Jindřich
#57868
Obrázek

Letadlu jako na tomto obrázku by taky zamrzla pitotka a IAS by byl po chvíli letu byl 0, protože PITOT HEAT (na overheadu switch uprostřed panýlku) je v poloze OFF. Musí být na ON. Pitot heat (dnes už se mu říká PROBE HEAT), je v before takeoff below the line checklist (před vstupem na dráhu). I u defaultů doporučuju aspoň nějaké checklisty mít a jet podle nich.

IAS je jediná rychlost která vypovídá o aktuální rychlosti vůči vzduchu, tj jediná rychlost která vypovídá např o generovaném vztlaku apod. a proto je to rychlost nejdůležitější. I řídící se ptají na, či omezují IAS i když na radaru vidí groud speed. Nedovedu si představit, že bych rychlost upravoval dle SI nebo něčeho jiného. Když přístroje neukazují korektně IAS, je to průser..
Uživatelský avatar
By storry
#57871
Pánové, přepínač jsem našel a skutečně jsem ho měl ve vypunté poloze. Takže děkuji.
Že IAS je relativní rychlost letadla vůči okolní vzduchové hmotě a závisla tedy i na její vlastnostech (zejména hustota) je jasné .
Předpokládám, že možnost zapnout/vypnout vyhřívání trubice je dána proto, že ohřev znamená další negativní zásah do přesnosti měření. Jinak by byla snad kontruktéry rizika snížena automatickým sepnutí ohřevu trubice kupříkladu už při nastartování motorů.
Uživatelský avatar
By amalka
#57872
Ne, na zemi musí být ohřev vypnutý, protože jinak dojde k přehřátí a poškození topného tělíska resp. celé sondy. U menších letadel se proto pitot heating zapíná jen v případě potřeby, nikoliv pokaždé před vletem.
Uživatelský avatar
By storry
#57904
[quote="amalka"]Ne, na zemi musí být ohřev vypnutý, protože jinak dojde k přehřátí a poškození topného tělíska resp. celé sondy. U menších letadel se proto pitot heating zapíná jen v případě potřeby, nikoliv pokaždé před vletem.[/quote]

Systém v letadle nezobrazuje pilotovi varování překročené teploty tělíska?
Uživatelský avatar
By Ondra
#57905
žádné varování překročení teploty telíska tam neni, ale ve skutečnosti to je vyřešeno (logikou AIR/GROUND) do pitotek jde na zemi i ve vzduchu 115V , ale na zemi jde proud přes diodu, která zabrání shoření vinutí. když je letadlo v AIR modu tak jde proud přímo, neni to pořeba omezovat, sondy se chladí vzduchem. i na zemi do toho stačí cvrnknout jednu/dvě vteřiny a když si na ní šahneš, tak už je horká a neudržíš na ní ruku. ale to je pro pitotky. ALPHA VANE logiku (země/vzduch) neřeší a topí to stále stejně když se zapne přepínač. naopak třebas čidlo venkovní teploty na zemi ohřev nefunguje - vyhřívá se jen ve vzduchu (mod AIR).