Forum zaměřené na vše o letadlech, sceneriích, addonech a ostatním z Microsoft Flight Simulatoru.
Uživatelský avatar
By aldamat1
#119926
ahoj,

chtěl jsem se zeptat jestli někdo neví, kde by se daly sehnat nějaký manuály jako SOPy, Checklisty, atd. pro B757. Začal jsem te´d celkem dost lítat PSS 752, ale nenašel jsem žádné manuály atp., a na internetu toho taky moc nemaj.

díky za odpověď
Uživatelský avatar
By Pavel
#119927
Ono je potřeba hledat ty dokumenty správnými názvy... obvykle se k dopravním letadlům dá sehnat:

FCOM - Flight Crew Operation Manual - popis systémů a postupů (normal/abnormal) formou knihy, kterou vozíš na palubě
FCTM - Flight Crew Training Manual - učebnice pro posádky - jak postupy, tak i materiální část
QRH - Quick reference handbook - to jsou ty "checklisty", kam se kouká za letu - většinou stránka standard checklist bývá vytištěná zvlášť a vozí se někde mimo protože se používá furt dokola, a zbytek je v kroužkové vazbě po ruce jako abnormal checklist...

K B757 mám ve svém archivu FCTM a QRH (které se dají bezproblému vygooglit), FCOM jsem nenašel, ale nejdůležitější věci z něj jsou vykopírované tady: http://www.smartcockpit.com/plane/BOEING/B757.html což by mělo bohatě stačit. Můj archiv zde: http://ulozto.cz/xBp1TUxY/b757-fctm-qrh-zip

Ještě se dá hledat CBT (computer based training) což je výuková interaktivní aplikace, ale to býval takový trend 90. let a tudíž po softwarové stránce je to enormně zastaralé a většinou to běhá jen na 32bit operačních systémech a jsou problémy s kompatibilitou... K B757 to mám taky, v případě zájmu můžu někam uploadnout, je toho přes giga.

PB
Uživatelský avatar
By aldamat1
#119953
díky, asi to fakt bude tim že jsem nevěděl pod jakym názvem to hledat ;)

jinak ty CBT bych mohl zkusit nějak rozchodit, VMWare toho vyřeší celkem dost :D
Uživatelský avatar
By Lapak
#119954
Dej vědět do PM, jestli chceš FCOM. Ale největší výhra asi bývá sehnat nějaké SOP reálně společnosti. Z toho se toho naučíš fakt hodně, hlavně o postupech...