Vše o simulátoru X-Plane.
Uživatelský avatar
By Pavel
#99291
Čau, jak si už někteří všimli, běží mi teď na jednom počítači vedle sebe FSX a X-Plane 10. Jelikož se mě dost lidí ptalo prostřednictvím různých soukromých chatů na srovnání, napíšu to tedy sem pro všechny, jak to na mě působí. FSku létám od verze 2002 a jak asi každý ví, docela intenzivně na VATSIMu. X-Plane mám necelé dva týdny. Tak tedy dojmy:

Instalace:
Oproti FSX očistec, 8 dual layer DVDček (koupeno od Aerosoftu v hezké hlinikové krabičce), trvalo to na mém systému cca 3 hodiny, nešlo to minimalizovat, naštěstí se vedle toho dalo na druhém monitoru pracovat a jen občas vyměnit disk. X-Plane lze po instalaci přenášet jen kopírováním, nedělá zápis do registru, takže naštěstí je to pro mě asi poprvé a naposledy v životě, na případný další PC/disk to jen překopíruju.

První pokusy:
Pro běh X-Plane potebuje DVDčko v mechanice, samozřejmě lze vyřešit vytvořením .iso a mountnutím do virtuální mechaniky, aby nehučela optická mechanika. Po dvojkliku na ikonu na ploše X-Plane naběhnul, čas loadování srovnatelný s čistou instalací FSX, ale hle, žádné menu, rovnou sedím v letadle! Takže první změna, na menu zapomeňme, vše se nastavuje jen v horní liště. Po vypnutí X-Plane a znovuspuštění se objevíme v minulém letadle na nejbližší \"loadovací\" pozici k místu, kde jsem x-plane vypnul. Na letištích funguje tak, že nás loadne na stojánce, kde jsme minule zastavili. Letadlo lze načíst buď s puštěným vším (default), nebo cold and dark (lze jednoduše nastavit). Já jsem si dal cold and dark, funguje spolehlivě i na komerční addony, takže žádné posazení se do puštěného éra a první co vše vypnout.
Defaultní mapování kláves mi přišlo hrozně nepřehledné (né že by to FSkové bylo pro nově příchozího zrovna procházka růžovým sadem), takže jsem si vše smazal a nastavil znova. Naklikal jsem si jen to, na co klávesnici opravdu nutně potřebuju, abych používal co nejméně kláves a předešel tak nechtěnému mačkání funkcí, které neznám. Tedy podvozek, klapky, směs, vrtule, brzda, parkovačka, přepínání pohledů. Na joysticku defaultně byly namapované také nějaké nesmysly, takže postup stejný. Nutno namapovat i klobouček pro rozhlížení ručně. U toho bych se pozastavil, neboť tady se mi FSX líbí více v rozhlížení kloboučkem, v X-Plane je možnost buď rychlého otáčení hlavou (dost nepřesné, problém trefit pohled přímo před sebe), nebo pomalého (zase moc pomalé, problém se například při pojíždění jenom rychle mrknout 90° doprava). Nakonec jsem to vyřešil tak, že rozhlížení do stran jsem nechal rychlé, abych se mohl rychle mrknout do zatáčky, a naklápění pohledu jsem nechal pomalé, třeba pro koukání po overheadu, kde je přesnost potřeba. Nefunguje mi diagonální posouvání pohledu, takové to \"nahoru doleva, dolu doprava,...). Tuto funkci jsem nenašel, takže klobouček na joyi funguje jen čtyřsměrově. Na druhou stranu, po týdnu létání mě to přestalo rozčilovat.
Nastavení grafiky bylo defaultně docela vysoké (nevím jeslti tak je všude, nebo jestli si instalátor dělal nějaký benchmark) a ukázalo se, že není potřeba se v tom moc hrabat, další zvyšování už není na můj vkus potřeba, snižování také ne. FPS u mě v pohodě (nenašel jsem ještě jak je zobrazit, ale vše naprosto plynulé). Upravil jsem si jen pár detailů (osobní preference, třeba to že nemám rád silnice a autíčka, když pod tím mám ortofoto). Navíc oproti FSX umí X-Plane pár gadgets jako generování lesních požárů, balónů, ptáků a jakýchsi zvířat běhajících po dráze občas - nejprve nadšení, po prvním večeru vše vypínám, neboť potkat při letu do Brna 10 balónů a dělat 3x go arround kvůli srnce na dráze je přehnané. Škoda, že vše toto nejde jenom razantně snížit.

Defaultní letadla bych viděl jako srovnatelná s FSX, nějaká C172, Baron, 747, 777, pár stáhaček, k tomu nějaká exotika (raketoplán, blackbird) a pár fiktivních strojů. Dále docela dost sotva začatých modelů, asi pro nácvik práce v editoru letadel. Celkově je letadel defaultně (těch plnohodnotných) o něco méně než v FSX, ale kvalita srovnatelná (tedy grafika pěkná, ovládané systémy takové defaultní, tedy pro Cessnu naprosto dostačující, pro airlinera nic moc). Letadla lze libovolně uspořádat do adresářů, takže to není velký chumel všeho, jako v FSce. Já jsem si ty nedodělané přesypal do složky !Koš aby mě nerušily (ale nemažu je, třeba časem využiju) a ten zbytek jsem si uklidil do složek tak, jak se mi to líbí (general aviation, airliners, heli, seaplanes, military + experimental). Letadla mají v X-Plane vše u sebe, žádná centrální složka \"gauges\" jako v FSce, lze je tedy kompletně nainstalovat jen překopírováním do X-plane a stejně jednoduše smazat. Není tedy problém nainstalovat si tuny freeware z internetu a později přebírat, nehrozí zapráskání simulátoru pochybnými gauges a modules, jako tomu bývá dost často u FS. Komerční letadla se instalují shodně, lze je tedy také jednoduše smazat. VŠĚECHNA letadla lze libovolně upravovat v Plane Makeru, i gauges, 3D kokpity, cokoliv. To je oproti FSce obrovský skok nahoru, žádné uzamčené gauges, žádné needitovatelné MDL, nic. Na druhou stranu, komerční vývojáři to mají podle mě horší, protože si z jejich addonu může kdokoliv cokoliv vytáhnout (nemluvím zde o legalitě takového činu).

Scenérky. Defaultně X-Plane obsahuje celou Zemi, při instalaci lze zvolit co nainstalovat. Není problém tedy mít jen střední Evropu, pak se to nebude instalovat 3 hodiny a nebude to tak velké na disku. Já jsem vzhledem k prázdnému 1TB disku instaloval vše. Původní krajina obsahuje docela pěkné výškové údaje, není potřeba instalovat žádný FSGlobal jako v FSce, aby Sněžka nebyla jen větší Říp. Na tom jsou autogen cesty, domečky, lesy. Princip stejný jako v FS, ale data o něco kvalitnější, silnice jsou hezky křivé. Není to ale dokonalé, svůj rodný domek nejspíš nenajdete a já osobně z toho nejsem bůhví jak nadšen (leč stále lepší než defaultní FSková polopoušť okolo LKPR). Letiště neobsahují žádné budovy (kromě pár vzorových), všude jsou jen AFCADy (ale zato docela aktuální a přesné).
Addon scenérky: tady je to trošku komplilkované. Existuje hodně X-Plane nativních scenérek třeba Orthofoto snímků (generované z Google Maps, stejně jako FSkové ortho). Šíří se to podobně jako do FS, tedy buď zdarma stažení z nějakého FTP, nebo od kamaráda na HDD. Cca zde: http://zonephoto.x-plane.fr/espagne_EN.php je dost Evropských věcí. Česko existuje také, ale není nikde nahrané veřejně, momentálně mi jde poštou na DVD od jednoho člověka. Scenérky letišť buď jsou udělané z nějakých společných knihoven, nebo konvertované z FS (což u jednodušších free scenérek docela funguje). V poslední době se do toho pouští i Aerosoft a začíná dělat payware stejně jako do FS, takže se snad dočkáme. Zatím co jsem létal po Rakousku a Španělsku VFR (ortho viz výše) jsem vždy sehnal vše, co jsem potřeboval, google is your friend. Všechny scenérky se do X-Plane instalují jen copy-paste do Custom Scenery, žádné přidávání do scenery.cfg, nic. Lze tedy cokoliv jendoduše přiinstalovat nebo odinstalovat stejně jako letadla.

Pokračování mého srovnání s FSkou - addony letadel, počasí, vatsim, výkon, další asi dnes večer.

PB
Uživatelský avatar
By vinil
#99292
Jeste jednou gratuluji ... je to jen maly krok pro X-Plane, ale evidentne velky skok pro kazdeho uzivatele MSFS ;-)

Popsal jsi to moc hezky... jen par \"zacatecnickych prehmatu\" :-)

- Letadla \"neuklizej.\" Stejne jako jina originalni data. Pristi update ti je tam zase zkopiruje. Jinych adresaru si Updater naopak nevsima. Doporucuji tedy si v adresari Aircrafts vytvorit \"svuj\" adresar a do nej si umistovat letadla (klidne jeste do podadresaru) podle vlastniho systemu.

- Coz me vede k dalsi poznamce. X-Plane je ZIVY projekt, ktery je prubezne aktualizovan. Poustejte tedy pravidelne Updater (nachazi se v rootovskem adresari X-Plane -- ten porovna vase soubory proti nejnovejsi verzi (pripadne BETE, pokud si zaskrtnete) a ty ODLISNE vam stahne a nabidne jejich aktualizaci (prepsani)

- Ad scenerky: nerekl bych, ze je to tak zle, jak popisujes. Ty jsi zatizeny na ty ortophoto, tak to mas tezke. Sila X-Plane je ale v uveritelne a dynamicke krajine. Svuj barak tam nenajdete, ale raz krajiny (hlavne tedy v USA) modeluje X-Plane sam o sobe velmi pekne. A prave jedouci auta a vlaky, vlajici vetrne pytle, voda vlnici se podle vetru... to vsechno dela, dle meho nazoru, 1000x intenzivnejsi a uveritelnejsi dojem, nez sebedetailnejsi staticka a placata fotka na zemi. A kdyz poletis v noci a budes sledovat i jednotlive kuzely svetel od kazdeho auta a skutecna souhvezdi odrazena v hladine jezera, tak te to dovede k hlubsimu poznani.... k poznani, ze potrebujes jeste lepsi grafickou kartu :-)
Uživatelský avatar
By Pavel
#99293
Aha, díky za doplnění.

Ty scenérky: jako jasně, jak jsme včera letěli tu Kalifornii tak stačí default, ráz krajiny ok a to jestli tam něco není přesně tak to nevadí. Mě spíš štvalo, že když si odstartuju tady ze svého domovského letiště a vím že za lomem mám točit doleva a potom podle hrany lesa, tak to prostě s default scenérkou nepůjde. Na druhou stranu, jde dělat super kompromisy, můžu si nechat svoje oblíbené ortho a přes něj autogen stromy, domečky (a i ty silnice s autíčky) - takže ve dne budu mít svůj lom a lesík a v noci to nebude temno. To by v FSce nešlo, tam je buď ortho, nebo autogen (pokud to někdo ručně neupraví).

Addony letadel mým pohledem: General aviation je srovnatelné s FSkou, sice není ještě tak pestrý výběr, to snad změní čas, ale ty dobré jsou stejně dobré jako v FS - Carenado nezklamalo, a existujou i další. Letový model má X-Plane obecně lepší než FS, to je dáno. Jen škoda že ještě není víc českých letadel, je nějaká dvěstěpětka ale ta je graficky tak na úrovni FS2002 a víc jsem nenašel. Mít tak Moravu nebo Z-142. No, snad se dočkáme časem.
Airlinery jsou na tom obecně hůř než v FS, nic tak super pokročilého jako NGX nebo Maddog není. Je pár pěkných strojů (CRJ200, Dash 8, An24,..) které jsou srovnatelné s lehce nadprůměrným paywarem do FS, ale výběr není takový. Klasika jako A320 nebo B737 existuje, ale s Wilco A/B bych to ještě nesrovnával.

Počasí: na oko sice nevypadá tak jako FSka s REX, ale ošklivé není, takové trošku jiné. Funguje ale bezvadně, kam se FS hrabe. Žádné \"z CAVOKu do mlíka\", vše je jak má, navíc počasí reaguje na terén. Stahuje se buď online z vlastního zdroje, nebo přes SquawkBox (který zde narozdíl od FSky kreslí počasí moc pěkné, včetně srážek,...). A kdo by chtěl ty dechberoucí textury, tak REX pro X-Plane existuje ke koupi.

VATSIM se squawkboxem funguje, ovládání je sice trošku jiné, ale obecně docela jednoduché, není to takový bazmek jako FSInn. Další letadla do knihovny lze, narozdíl od FSkového SB, docela jednoduše přidávat.

Výkon - palec nahoru, multicore aplikace, multiplatformní, u mě s ortofotem + autogen domečky + autogen stromky + Carrenado letadlo s texturami na nejvyšší rozlišení FPS v pohodě, to bych v FSX dával horko těžko, navíc v bouřkovém počasí. Není co řešit. Navíc, nikdy mi ještě X-Plane nespadnul v průběhu letu - pokud tam špatně nainstaluju scenérku tak se ani nespustí, ale když se spustí, tak drží. Jo!

Další: Celé je to jedno velké openGL okno, žádná okna s FMC, overheadem, žádné undockování, nic. Prostě si to hlavní okno roztáhnu přes své dva monitory a ono to zázračně funguje. Multicrew to prý umí, ještě jsem netestoval osobně.

Závěrem: Na General Aviation (ať VFR, nebo \"malý IFR\") mě už do FSky nikdo nedostane. Na druhou stranu, do té doby než pro X-Plane bude dostatek kvalitních airlinerů, které si občas také rád zaletím, tak si nechávám FSX nainstalovanou, minimálně kvůli MD82 + NGX mi za to stojí. Kdo tedy rád lítá malá až střední letadla, nemá podle mě na co čekat a přechod je možný. Kdo je pouze na dopraváky, tak ještě stand-by.

Jdu si dát basetraining s Q400,
PB
Uživatelský avatar
By Pavel
#99294
Ilustrační screeny:

VFR Carenado Bonanza, Ortho Austria, default stromy, roztažené přes 2 monitory:
Obrázek

Q400 na zemi , default krajina a default letiště
Obrázek

PB