Vše o simulátoru X-Plane.
#63603
Zdravim priznivce X-Plane 9. Procetl jsem si s radosti tema X-Plane na tomto foru, ale nenasel jsem tu bohuzel nikde info o projektech \" ceskych tvurcu \" coz me trosku mrzi a hodlam to napravit. Taky tim trochu ukazu to, jak muze X-Plane 9 vypadat v porovnani s FS. Na toto tema se vede nespocet debat, co je horsi, co je lepsi, tedy FS vs. XPL a obracene :) Ja zastavam nazor, ze jeden obrazek - video vyda za tisic slov. Proto se taky snazim X-Plane a hlavne velice nadejny projekt VFR projekt CR, na kterem sam taky spolupracuju co nejvice propagovat. A pokud to jen trochu jde, pritahnout k nemu dalsi tvurce :) Nalinkuju sem tedy zakladni adresy, kde se dozvite neco o projektech ohledne litani nad CR tvorenych primo pro XPL9.

Zakladni projekt najdete na teto adrese : http://xplane.cz/category/vfr-cr/

Moji stranku o X-Plane 9, kde lze stahnout scererie a repainty na letadla najdete zde : http://medlanky.bumper.cz/xplane.html

Ukazka toho, jak to muze pri pouziti G2XPL ortofota, objektu a krajiny z VFR CR vypadat je napriklad moje scenerie letiste Medlanky.

screenshoty :  http://medlanky.bumper.cz/XPL9_LKCM15.html

video: http://www.youtube.com/watch?v=pn-FjkWOPUk

Dalsi pripravovana scenerie je UL letiste Chotesov.

video_1: http://www.youtube.com/watch?v=R4CWY2juDCw

video_2: http://www.youtube.com/watch?v=J5Ty9HW5Qdw

Na dalsim videu je ukazka naklikanych objektu z VFR knihovny CR.

video: http://www.youtube.com/watch?v=-SIBRJnVj0o

Na dalsim videu je ukazana odlisnost zobrazovani ortofota v X-Plane 9 vs. FS9/FSX. Jde o to, ze MSFS neni schopno zobrazovat ortofoto v takove kvalite, rozloze a hlavne pri rychlem letu ve stale ostrosti ( dochazi k rozmazavani, nekdy se nenacte urcita cast atd. ) Video je grabovany v realnem case pri neustale rotaci kamerou.

video: http://www.youtube.com/watch?v=BsCtBnzxyeI

Dalsi ukazkove video je z testu presneho pokryti rek a vodnich hladin na ortofotu. Pro predstavu, jedna se o presne data, ktere jsou delane rucne ( nekolikamesicni prace ) tedy kazda reka, rybnik a jina vodni plocha je presne obtazena podle ortofota a temito daty je generovana vodni hladina na ortofotu. Opet se bude jednat o vec, kterou zatim v takto kompletnim rozsahu nenajdete v zadnem jinem simulatoru.

video: http://www.youtube.com/watch?v=ipI4JvA0GAU

Snad tohle info majitele X-Plane 9 potesi a pripadne zajemce o tento simulator presvedci o tom, ze tento simulator opravdu stoji za to minimalne otestovat, kdyz ne rovnou zakoupit.

Pro zajimavost uvedu sestavu ze ktere jsou screenshoty a videa ( krom videa naklikanych objektu, ty jsou z MAC )

WinXP SP3
Intel Pentium IV 2.8 HT
3 GB RAM
GeForce 7900 GS 512MB (AGP)

Na dnesni dobu uz v podstate dedecek :) takze na rychlejsich PC si tu paradu opravdu uzijete, na videu, ani na screenech nemam nastavenu grafiku uplne na max. a i tak si myslim, ze to je velice pekne politani.
Naposledy upravil(a) bumper dne 18 črc 2014, 17:22, celkem upraveno 1 x.
#63610
[quote="Davi410T"]X-plane je paradni.....jediny co mi na nem vadi je ta citlivost pri rizeni......[/quote]

S citlivosti rizeni podle me u XPL neni problem, je otazka co presne ti vadi. Bud mas v XPL spatne nastaveny joystick, nebo to muze byt jeste problem v nastaveni pocitani letoveho modelu. Nekde jinde tu pises o te citlivosti " lita to jako plastovej model " :) Coz me svadi prave spis k tomu nastaveni pocitani letoveho modelu. Ja to mam nastavene na " 3 " a vyhovuje to naprosto paradne pro ultralighty, taky vrtulniky se " sklidni " a nejsou tak divoky. Par lidem jsem toto nastaveni poradil a zatim si to kazdej pochvaluje.
#63615
Ahoj bumpere. Mám na tebe dotaz a když jsi zavítal až sem, tak se zeptám tady.
Kolik máš průměrně FPS s tím orthofotem? Já jsem zkusil překonvertovat to ortho co je pro FS9. Rozlišení nic moc, ale lepší než default textury. Co ale nechápu je, že bez ortha mám FPS 40-50 a s orthem (pokud nahraju celou ČR) se motám kolem 20. Přitom grafická pamět je zaplněná jen z poloviny. Může to být tím, že je ortho zkonvertovaný a není vytvořený speciálně pro X-plane? Taky se to s ním nahrává strašně dlouho (cca 5 min).
Moje PC: Athlon64 X2 5000+ @ 2,6GHz, 4GB RAM 800Mhz, Sapphire Radeon 5770 1GB, X-plane na samostatném disku WD 160GB @7200rpm, Win7 64-bit
#63617
[quote="bumper"]Zdravim priznivce X-Plane 9. Procetl jsem si s radosti tema X-Plane na tomto foru, ale nenasel jsem tu bohuzel nikde info o projektech " ceskych tvurcu " coz me trosku mrzi a hodlam to napravit. [/quote]

Ahoj!

Ja bych to i napsal, kdybych o necem vedel :-)

Jinak k uvedenym projektum. Ortophoto pro me neni, ale letiste a orientacni objekty vypadaji moc pekne. Doufam, ze budou pribyvat.

Jen bych se primlouval za jedno: anglickou, tedy mezinarodni, verzi. Nechce to moc: anglicky web (staci i jedna zjednodusena stranka s odkazy), anglicke readme v zipech a (predevsim) zaregistrovat na x-plane.org. Misto 6 pepiku to tak razem bude pouzitelne pro 60.000 uzivatelu. A to mi, vzhledem k vasi praci a vysledne kvalite, prijde jako dobry tah :-)
#63618
[quote="vinil"][quote="Davi410T"]X-plane je paradni.....jediny co mi na nem vadi je ta citlivost pri rizeni......[/quote]

Uz jsme to resili jinde... nema smysl to psat do kazdeho vlakna ;-)
Co pouzivas za joystick?[/quote]

Jo uz vim.....ja na to zapomnel.....jak sem videl nekoho vic zainteresovanyho do xplanu tak me napadl oto pripsat

Jinak pro ULty litam s F-33D Force Feedback..a velky na berany s CH.
#63619
[quote="Davi410T"]
Jinak pro ULty litam s F-33D Force Feedback..a velky na berany s CH.[/quote]

Ten prvni jsem nikdy nevidel, ale s CH beranama leta hodne lidi. V nastaveni joysticku stahni obe osy vlevo na "linearni" a vpravo zkus pridat "augmentaci," jestli ti to tak bude vyhovovat lepe. Zkus zkontrolovat v jinem programu (nejlepe v nejakem to CH Manageru) jestli uz signal z toho joysticku neni zasumeny. Ja letam ve windows a obcas se to z niceho nic stava. A co je nejvtipnejsi, pomuze prehazeni zarizeni do jinych usb portu. Windows mne nikdy neprestanou udivovat -- jeste, ze je mam jen na to letani ;-)
#63626
[quote="vinil"]Ahoj! Ja bych to i napsal, kdybych o necem vedel :-)
Jinak k uvedenym projektum. Ortophoto pro me neni, ale letiste a orientacni objekty vypadaji moc pekne. Doufam, ze budou pribyvat.
Jen bych se primlouval za jedno: anglickou, tedy mezinarodni, verzi. Nechce to moc: anglicky web (staci i jedna zjednodusena stranka s odkazy), anglicke readme v zipech a (predevsim) zaregistrovat na x-plane.org. Misto 6 pepiku to tak razem bude pouzitelne pro 60.000 uzivatelu. A to mi, vzhledem k vasi praci a vysledne kvalite, prijde jako dobry tah :-)[/quote]

No staci natukat do Google X-Plane 9 a hned druhy co vyjede po domovske strance X-plane je muj web, staci natukat X-plane CR a prvni co vyjede... atd. Takze lidi co maji o X-Plane opravdu zajem to " teoreticky " najdou.

Proc pro tebe ortofoto neni ? Ortofoto bylo a je docela k nicemu v MSFS, ale prave X-Plane 9 je to s ortem absolutni lahudka, navic celej ten projekt je stavenej presne na ortofoto, bez nej to dost zraci smysl. Myslim, ze odpor k ortofotu u nekterych jedincu vychazi prave ze zkusenosti s FS. Hole orto v nizkem rozliseni, spatne nacitani, obcasne rozmatlavani, spatna ostrost orta v dalce, bez vody, bez lesu, bez silnic, proste nic... Samozrejme nikomu to nechci nutit, ale pro VFR litani je to opravdu neocenitelna vec, kor dyz na tom postavis presne vse ostatni. Ono treba reky a rybniky jde vygenerovat bez ortofota tedy s malou presnosti za den z hotovych dat, neni tam teda zdaleka vsechno ale system je +- stejny, jak kdyz vygenerujes silnice. Tady to ale delame prave presne na fotomapu, coz je podle me fakt pecka, protoze ta krajina pak bude opravdu jako real a da se na tom uz s primhourenim oka trenovat real litani, tedy ze si priklad zalitnes nejakej let s ULL v simu a o vykendu si to strihnes v realu a uz trochu vis do ceho jdes :) Tedy at to neokecavam - ortofoto v XPL pro VFR litani rozhodne ano a nebat se ho ! Kazdopadne ale ne to konvertovane z FS9. Jedinej problem kterej ted nastal u orta je to, ze Google oficialne pozadal o stazeni G2XPL utility z netu ( udajne proto, ze si na stazenych mapach par jedincu postavilo komercni scenerie ) :(

Co se tyce prekladu stranek a navodu, to myslim zatim neni aktualni, projekt se teprve rozjizdi a jestli si to stahne 20 pepiku v cechach, nebo 60 000 amiku, to je nam v podstate momentalne uplne jedno, je to free projekt a je urcen HLAVNE pro lidi u nas. Dost tezko lze predpokladat, ze treba nejaky talian bude klikat domecky VFR projektu CR :) Na X-plane.org jsem samozrejme regnutej, daval jsem tam jak screeny, tak videa, odkaz na muj web a nevsiml jsem si nejakeho extremniho zajmu. Stejne tak u vsech videi na youtube jsou odkazy na stranky a kdyz uz by nekdo jooo mel zajem, existuje Google prekladac, kterej preklada vceku dobre, aspon pro prvni pochopeni o co v textu jde rozhodne dostacujici. Pokud by slo o komercni projekt, tak to je pak samozrejme jina ( u nas ale temer nerealizovatelna vec ) :( ale ted jsme radi, ze se seslo aspon par lidi co jsou ochotni prilozit ruku k dilu a pomaaaalu se to sklada dohromady.
#63627
[quote="ONDR4.cz"]Ahoj bumpere. Mám na tebe dotaz a když jsi zavítal až sem, tak se zeptám tady.
Kolik máš průměrně FPS s tím orthofotem? Já jsem zkusil překonvertovat to ortho co je pro FS9. Rozlišení nic moc, ale lepší než default textury. Co ale nechápu je, že bez ortha mám FPS 40-50 a s orthem (pokud nahraju celou ČR) se motám kolem 20. Přitom grafická pamět je zaplněná jen z poloviny. Může to být tím, že je ortho zkonvertovaný a není vytvořený speciálně pro X-plane? Taky se to s ním nahrává strašně dlouho (cca 5 min).
Moje PC: Athlon64 X2 5000+ @ 2,6GHz, 4GB RAM 800Mhz, Sapphire Radeon 5770 1GB, X-plane na samostatném disku WD 160GB @7200rpm, Win7 64-bit[/quote]

Ja u me nevidim rozdilu mezi default texturama a texturama ortofota, co se tyce zatizeni FPS. Zkonvertovany textury z FS9 zahod a ja ti nekdy na letiste prinesu origo pro XPL ;) Na moji sestave ( a myslim, ze nejen na moji ) je hlavni zrout FPS v nastaveni shaderu. Navic u tebe by s tim ortem nemel bejt vubec problem, mas 1GB na grafarne, coz je zakusecek. Jo a co se tyce nahravani strasne dlouho, tak tech 5 minut to mas jeste supr cas. Je to bohuzel normalni, ve verzi 9.50 to bude mozna pro Win trochu potuneno, ale zatim co jsem testl betu, se to tuneni jaksi nepovedlo, protoze ted to nacita 32 minut, nekde udelal Ben chybu :) ale uz to maji v bug listu.
#63630
[quote="bumper"]
No staci natukat do Google X-Plane 9 a hned druhy co vyjede po domovske strance X-plane je muj web, staci natukat X-plane CR a prvni co vyjede... atd. Takze lidi co maji o X-Plane opravdu zajem to " teoreticky " najdou.
[/quote]

Ano, kdyz vis, ze neco takoveho mas hledat. Ja te rozhodne do niceho nenutim. Jen jsem chtel rict, ze obcas koukam na x-plane.org a tam si vsimnu existence nejakych projektu nebo je tam budu hledat. A pocitam, ze nebudu sam ;-)

[quote="bumper"]
Proc pro tebe ortofoto neni?
[/quote]

Odpoved je jednoducha -- v CR skoro neletam. Takze setrim misto na disku.

[quote="bumper"]
Co se tyce prekladu stranek a navodu, to myslim zatim neni aktualni...
[/quote]

Viz vyse -- je to jen muj nazor. Ja si zkratka myslim, ze udelat letiste a uploadovat ho na x-plane.org je velice jednoduche, rychle a efektivni. Nevim, proc si Cesi vzdy cudlaji neco na svem pisecku -- mam podobne zkusenosti i z jinych her/oblasti -- ale samozrejme je to kazdeho vec.

Jen jako uzivatel jsem potom rad, kdyz bez problemu a stejnym zpusobem ziskam scenerii letiste at uz letim do Nemecka nebo do Mongolska. Nechci si psat do googlu "x-plane mongolia" a zkoumat jak se mongolsky rekne "download." To je ta ma pointa.
#63634
Jasne, chapu. No je treba se na to alespon prozatim divat jako na projekt, ktery je defakto urcen pro lidi na tom nasem pisecku a je urcen hlavne pro co mozna nejpresnejsi VFR litani nad CR. Az to bude dostatecne vymakane, tak se to treba oficialne supne na xplane.org. Ale to uz bude spis vec Petra Bednare, coz je otec celeho tohodle projektu a zaroven nejvetsi dric :)
#63752
[quote="bumper"]Zkonvertovany textury z FS9 zahod a ja ti nekdy na letiste prinesu origo pro XPL ;)[/quote] OK, tak se pak domluvíme. Jestli to bude vypadat tak jak na těch screenech, tak potěš. To mám vždycky poslintaný monitor, když to vidím :).
#64241
[quote="ONDR4.cz"][quote="bumper"]Zkonvertovany textury z FS9 zahod a ja ti nekdy na letiste prinesu origo pro XPL ;)[/quote] OK, tak se pak domluvíme. Jestli to bude vypadat tak jak na těch screenech, tak potěš. To mám vždycky poslintaný monitor, když to vidím :).[/quote]

Jasne ze to bude vypadat jak na tech screenech, ja si ty obrazky ve fotoshopu nemaluju :) Ohledne ortofota mam docela dobrou zpravu, ted jsem testoval dalsi beta verzi 9.50 2beta a nacitani ortofota se zkratilo o polovinu ! Uz mam na Medlankach tri zajemce o orto CR, takze to jeden den na neco napecu a dam ti pak vedet, kdy se s tim stavim na letiste a nejak si to pak vzajemne povymenujte a sirte zdarma dal. To konvertovane orto z FS9 stoji za starou belu.
#65011
[quote="lzap"]Já zkoušel převést všechno, ale hodně to nesedělo (lemy), tak to nepoužívám.[/quote]

To original ortofoto pro XPL sedi presne, ja uz si litani bez toho nedovedu ani predstavit.

Prikladam dalsi dve videa :)

Litani na scenerce Medlanky:

http://www.youtube.com/watch?v=4qbSzJ8zME0

Ultralehke politani okolo Chotesova:

http://www.youtube.com/watch?v=Uqa4pjJ1ATg

[img=ultralights_2]http://medlanky.bumper.cz/x-plane/x_pla ... ghts_4.jpg[/img]
#78747
[quote="lzap"]Odkud je to "origoš" ortofoto? Myslíte originál z XPL9 DVD? To moc hezké není (to je snad ze satelitu). A pak jsem si kdysi stáhnul nějaký pro MSFS a převedl. To není dobrý.[/quote]

To z defaultu ne, to je bohuzel pro VFR litani nad CR temer nepouzitelny. Origos je mysleno ortofoto z googlemaps tahany utilitou G2XPL primo pro XPL. To je daleko kvalitnejsi ( lepsi rozliseni ) jiny format textur, odlisne nacitani ( zobrazovani ) v porovnani s MSFS. Ke stazeni ale bohuzel nikde neni, leda by se nasel nejaky " odvazny nadsenec " co by tech 30GB zapakovanych dat nekam dal, ale zatim o nikom takovem nevim.
Tema o G2XPL na foru X-Plane je tady http://forums.x-plane.org/index.php?sho ... 64&st=1750
#79735
A dalsi vychytavka ve forme automaticky generovaneho autogenu budov http://osm2xp.com/ pro celou CR. Takze uz to mame skoro komplet a to bez jedineho \" kliknuti \" domecku. Zda se mi to az neuveritelny, kdyz to beru z pohledu nekonecneho \" rucniho \" klikani autogenu pro FS, fakt parada.
Data pro kompletni pokryti baracku pro Cesko a Slovensko od Petra \" xWing \" muzete stahnout tady:

http://rapidshare.com/files/450118263/CR_SR_AGN.ZIP ( je to zatim pracovni neupravena verze ) heslo: xwing

Par obrazku z Brna a okoli:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
#79782
[quote="Pavel"]Jo. A jak přesně fungujou ty domečky z OSM? To je klasická scenérka, kterou si stáhnu a nainstaluju, nebo si to musim ještě nějak generovat sám?[/quote]

Pridas to jako scenerku.

Tady jsou dalsi obrazky z Brna a okoli, jak to pak ve finale muze vypadat.

( obrazky jsou kombinace autogenu budov z OSM, VFR projektu CR pro X-Plane 9, konvertnutych VFR objektu Brna pro FS9 a okoli scenerky Medlanky pro X-Plane 9 )

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek